علائم افسردگی کودکان چیست؟

children depression

به عنوان یه پدر یا مادر شما باید این مقاله رو با دقت بخونین و البته یادتون باشه چراکه در صورت بروز افسردگی در بچتون شما باید اولین کسی باشین که اونو تشخیص میده و در کمترین زمان ممکن واسه بهبود اون دست به کار شین.

به گزارش آلامتو و به نقل از دکتر کرمانی؛ با اینکه افسردگی بیشتر در نوجوانان دیده می شه اما این مشکل می تونه در هر سنی شروع شه. ممکنه بچتون نتونه با کلمات، افسردگیش رو توضیح بده. اینجا شمایید که باید حواستون به بعضی علائم باشه.

در ادامه می خوام این نشونه ها رو براتون توضیح بدم.

نمرات بچتون افت کرده

افسردگی دوران کودکی تمرکز رو سخت می کنه پس گوش دادن به صحبتای معلم و یا انجام مرتب تکالیف واسه کودک سخت می شه. اگه بچتون که معمولا نمره های خوبی می گرفت، یهو افت محسوسی در نمرات داشت باید بررسی کنین که چی ممکنه پیش اومده باشه. خیلی از نبود دقیق شدن و فوکوس کردن وحواس پرتی گله می کنن و به حالت غم و اندوه اشاره ای نمی کنن. کودک احساس گیجی می کنه و یه کار رو باید بارها تکرار کنه، حس می کنه ذهنش به درستی کار نمی کنه.

بچتون می خوابد اما بازم خسته س

نوجوانان معمولا دیر می خوابن، اما یه تغییر نامتعارف در عادت خوابیدن می تونه نشونه افسردگی باشه. بعضی کودکان میخوان کل بعدازظهرشان رو به چرت زدن بگذرونن. آدمایی که افسردگی دارن، معمولا زود از خواب بیدار می شن و نمی تونن دوباره بخوابن. خوابشون تقویت کننده نیس، یعنی مهم نیس چقدر می خوابن، روز بعد بازم احساس ناتوانی می کنن. این خستگی ممکنه در راه زندگی آموزشی و اجتماعی کودکان قرار بگیره. معمولا کودکان و نوجوانان، احساس خستگی و رو شدن تاثیر اون رو گزارش می کنن. به کاراشون دیر می رسن یا به کل فراموششان می کنن یا تکالیفشان رو به خاطر خوابیدن زیاد انجام نمی دن، پس چگونگی زندگی شون دچار مشکل می شه.

کودک اعلام بی ارزشی می کنه

اگه کودکتون جملاتی مانند ” هیچکی منو دوست نداره ” یا ” من بی ارزشم ” رو استفاده کرد، باید نگران شید. در یه همچین موقعیتی یه مشاور می تونه کمک کنه این افکار منفی از کودکتون دور شه. پیدا کردن دلیل ناهنجاریای عامل افسردگی و پیدا کردن راهی بهتر واسه بهبود اونا می تونه کمک کننده باشه.

کودکتون با دیگه هم سالان خود رابطه نداره و براش هم مهم نیس

افراد دپرس بیشتر مایل به جدا از هم کردن خود از بقیه هستن. کودکان ممکنه دیگه به سمت اونم سال خود که افسره س نرن. در یه همچین موقعیتی ممکنه کودک تنها شده، زیاد به روی خودش نیاورد و حتی بیان علاقه نکنه که با همسالانش در رابطه باشه. اما این بدون معنا نیس که از این شرایط حال می کنه. دور موندن کودک از همسالان، می تونه اون رو اجتماع فرار و دپرس کنه.

بچتون برنامه های باحال رو قبول نمی کنه

با وجود استرس کارای مدرسه، قهر با دوستان، کارکرد در ورزش و دیگر موارد، این طبیعیه که بعضی وقتا بچتون احساس بی حالی کنه. اما اگه کارایی که استرس اون رو رفع می کنن، دیگه نتونن شادش کنن باید نگران شید. ما با دوستانمان به تفریح و گردش میریم چون اینجور فعالیتایی روحیه مون رو بهتر کنه. افراد دپرس به این کارا عکس العمل خوبی نشون نمی دن یا حس می کنن خوشی اونا رو ناراحت می کنن چون میخوان طوری عکس العمل نشون بدن که بقیه میخوان، اما نمی تونن.

تموم بحثا تنش زا هستن

ناراحتی در افراد بالغ از نشونه های افسردگیه اما در کودکان ممکنه رفتار پرخاشگرایانه باشه، بخاطر این تشخیصش سخته. ممکنه یه کودک بعد از مدرسه کمی بهم ریخته باشه اما بعد از یه مدت دوباره حالش خوب شه. در این مورد با یه تغییر اخلاق ساده روبرویید اما اگه کودک به خاطر کوچیک ترین چیزی تحریک شد و رفتاری بداخلاق داشت باید به دنبال دیگه نشونه های افسردگی باشین.

خاطرات خوش، کودکتون رو به ذوق و شوق و خوشحالی نمی آورد

نکته مهم : برای دانلود متن کامل فایل پایان نامه ها به سایت sabzfile.com مراجعه نمایید

بعضی کودکان به صورت طولانی خوشحال نیستن، اما از نظر بالینی افسردگی ندارن. واسه اینکه فرق رو سبک سنگین کنین، ببینین وقتی از خاطرات خوش صحبت می کنین کودکتون چه واکنشی نشون میده. فردی که ناراحته، وقتی از زمونه ای خوش یاد می کنین حالش بهتر می شه اما یادآوری، کودکان دپرس رو خوشحال نمی کنه. اگه درباره خاطره ای خوش صحبت شه دوباره حال خوب رو انگار تجربه می کنیم اما جواب یه فرد دپرس به این خاطرات اینطوریه: به خاطر نمیارم، این واسه وقتی دیگه بوده!

کودکتون بیشتر از هر زمان دیگری گریه می کنه

گریه کردن یکی از راه های سالم بیان احساساته. اما اگه بچتون که بیشتر مواقع آرومه بیشتر از هر زمان دیگه گریه کرد، اول مواردی که باعث تحریک اون می شن رو سبک سنگین کنین. اگه حس کردین مشکلی هست، اون رو حتما در نظر داشته باشین. موارد دیگه مانند علاقه نشون ندادن به کارایی که قبلا دوست داشته، می تونه دلیل بر افسردگی کودک باشه.

بچتون نمی خواد دلداریش بدید

احساس ناراحتی داشتن طبیعیه. مخصوصا بعد از یه اتفاق ناراحت کننده. اما افراد عادی دوست دارن در دوران سختی که می گذرونن پشتیبانی شن. یه کودک دپرس ممکنه با در آغوش گرفته شدن، از خودش ناراحتی نشون بده چون می دونه این کار غصه هاش رو از بین نمی بره. در آغوش گرفتن افراد ناراحت و دلداری دادنشون با جواب متشکرم همراه س، اما یه فرد دپرس شاید بگه این کارت باعث می شه حالم بدتر شه، من دوست دارم بهتر شوم ولی نمی تونم.

کودکتون مرتب تحت معاینه قرار میگیره

اگه کودکتون افسردگی داشته باشه ممکنه دردهای فیزیکی مانند معده درد و سردرد، خود رو نشون بدن. اگه کودکتون به صورت غیرمعمول و بیشتر از همیشه به خاطر اینجور مشکلاتی تحت معاینه قرار بگیره، می تونه نشونه خطر باشه.

کودکتون به نظر بی خیال نسبت به موضوع میاد

بی علاقه شدن به کلاس فوتبالی که اون رو در اون ثبت نام کردین، فقط یه نشونه س. افسردگی می تونه باعث شه یه کودک به هیچی اهمیت نشون نده، از رفتن به مدرسه گرفته تا وقت گذروندن با دوستانش. افسردگی فقط یه چیز رو در زندگی هدف قرار نمی ده بلکه همه چیز رو تحت تاثیر خود قرار میده.

کودکتون الگوی غذایی جدیدی پیدا کرده

تغییر در اشتها می تونه از نشونه های افسردگی باشه. ممکنه یهو کودک کم غذاتون شروع به پرخوری و خوردن غذاهای شیرین کنه یا اگه خوب غذا می خورده حالا کم خوراک شه. رابطه کودک با غذا همگام با بزرگ شدنش به صورت طبیعی دچار تغییر می شه اما اگه این تغییر، با دیگه نشونه های افسردگی همراه بود باید نگرانش شید. کم خوراک شدن یا پرخور شدن به خودی خود می تونه دلایل زیادی داشته باشه، پس با دیدن تنها یه نشونه برچسب افسردگی روی بچه خود نزنین.

در خونواده، سابقه افسردگی دارین

با اینکه بعضی بدون گذشته خانوادگی دچار افسردگی می شن اما کارشناسان می گن این مورد ( سابقه خانوادگی ) در دچار شدن به افسردگی تاثیر داره. پس اگه در خونواده سابقه دچار شدن به افسردگی دارین، کودکتون بیشتر در خطره.

چیجوری با فرزندان خود رفتار کنیم؟

اشتباهات مالی خونواده های ایرونی

افسردگی بازنشر تربیت بچه دکتر کرمانی علائم مریضی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *