علائم اصلی سنگ کلیه چیست؟

Kidney Stone

چیجوری بفهمیم که سنگ کلیه داریم؟ اگه از درد کلیه رنج میبرین بهتره با علائم اصلی سنگ کلیه آشنا شید.

به گزارش آلامتو و به نقل از ما؛ درد شکم در کل و به هر دلیلی که باشه از جمله دردهای آزار دهنده س که هر فردی در طول زندگی خود اونو تجربه کرده. اما بعضی وقتا بعضی از دردهای ناحیه شکم اونقدر شدت دارن که تحمل اونا ممکن نیس و فرد مجبور به مراجعه به بیمارستانه.

یکی از این دردها می تونه درد به وجود اومده از طریق وجود سنگ کلیه باشه. در ادامه این نوشته با نشونه های وجود سنگ کلیه، راه های درمان و پیشگیری از اون آشنا میشیم.

پروفسور «کریستوفر کوگان»، استادیار دانشگاه «راش» میگه در حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد جمعیت در طول زندگی خود، سنگایی در کلیه اونا شکل میگیره.

این آسیب در وقتی می تونه با دردهای شدید همراه باشه. مردان سفیدپوستی که در سنین ۴۰ تا ۶۰ سالگی قرار دارن، بیشتر در برابر اینجور آسیب ای قرار دارن.

ایشون عقیده داره آدمایی که در طول زندگی شون، سنگ کلیه رو تجربه کردن تا ۵۰ درصد احتمال داره که در طول ۱۰ سال آینده زندگی شون تماشاگر پیشرفت دوباره این نوع از سنگا باشن.

اما نکته مهم اون هستش که چیجوری فهمیده که احساس درد مربوط به سنگ کلیه، شکم یا کمره؟

دردهای یهویی و شدید

بیشتر بزرگسالانی که با دردهای مربوط به سنگ کلیه مواجه هستن، بر اثر درد شدید در ناحیه شکم و پشت به مراکز اورژانس بیمارستانا مراجعه می کنن.

دکتر «داگلاس پراپ» مسئول و از پزشکان اورژانس بیمارستان «لوثرن» میگه: “دردهای مربوط به سنگ کلیه بیشتر یهویی و بسیار شدید هستن.”

همین درد بسیار شدید و غیرقابل تحمل می تونه یکی از نشونه های تشخیص اون از بقیه دردهای مشابه شکمی باشه.

در وقتی هم با دردهای کمر اشتباه گرفته می شه اما از اونجا که درد کلیه بیشتر به نواحی پایین تر بدن مثل مثانه انتقال پیدا می کنه، می تونه از دردهای ناحیه پشت هم قابل فرق باشه به چه دلیل دردهای مربوط به کمر یا پشت بیشتر به سمت پایین حرکت نمی کنن.

پروفسور کوگان میگه: “با اینکه همیشه درد مربوط به سنگ کلیه نمی تونه در پهلوها باشه اما در وقتی هم می تونه در تشخیص اون از بقیه دردهای شکمی به درد بخور واقع شه.”

دکتر کوگان میگه با اینکه اندازه این سنگا می تونه فرق داشته باشه و به صورت میانگین ۵ میلی متر باشن اما اندازه این سنگا نیستن که شدت درد رو کم و زیاد می کنن چون که در وقتی سنگای بسیار کوچیک شدیدترین دردها رو دلیل می شن.

همین سنگای بسیار کوچیک می تونه مریض رو یهو با درد شدید از خواب بلند کنه و به اون اجازه نشستن، بلند شدن و حتی دراز کشیدن رو هم نده.

دکتر پراپ هم بر یهویی بودن و غافلگیر کردن این درد تاکید داره و به مریض اجازه نمی ده که در هیچ حالتی نشسته یا بلند شه.

وجود خون در ادرار

دکتر کوگان اشاره میکنه، یکی از دیگر نشونه های وجود سنگ کلیه می تونه دیده شدن خون در ادرار باشه که باید جدی گرفته شه.

یه سریای دیگه از نشونه های اخطار دهنده

هر دو دکتر متخصص که از اونا نام برده شده می گن اگه درد در ناحیه شکم یا کمر شدت گرفت و در ادرار خون دیده شد، نشونه های دیگری هم می تونن ظاهر شن :

  • حالت تهوع
  • استفراغ
  • تعرق
  • رنگ پریدگی به دلیل درد فراوون

بعضی از شکلای جور واجور سنگای کلیه هم به دلیل عفونت می تونن منتهی به تب شن. دکتر کوگان میگه: “وقتی که راه کلیه بسته می شه، می تونه دلیل ایجاد تب شه چون که باعث برگشت ادرار شده که خود منتهی به عفونت می شه.”

چیجوری سنگای کلیه تشخیص و مورد درمان قرار می گیرن؟

تشخیص این سنگا می تونه از راه اشعه ایکس یا اسکن CAT در زمان مراجعه مریض به بخش اورژانس بیمارستان انجام شه.

دکتر پراپ میگه خیلی از بیماران با دفع سنگ کلیه از درد رهایی پیدا می کنن اما در وقتی هم واسه خروج اونا نیاز به انجام عمل جراحی هست.

بعضی از پزشکان واسه کاهش درد مریض به اون داروهایی رو تجویز می کنن و شرایط رو واسه دفع جفت و جور می آوردن.

دکتر کوگان میگه: “هر اندازه اندازه سنگ کوچیک تر باشه، دفع اون راحت تر و احتمال انجام عمل جراحی هم کمتر می شه.”

چیجوری میشه از به وجود اومدن سنگ کلیه جلوگیری کرد؟

نکته مهم : برای دانلود متن کامل فایل پایان نامه ها به سایت sabzfile.com مراجعه نمایید

کوگان میگه واسه پیشگیری بهتره به اندازه کافی آب مصرف شه تا از کم آبی بدن جلوگیری شه چون که یکی از دلایل تشکیل سنگ کلیه کمبود اندازه آب در بدنه.

یافته های بدست اومده از کلینیک مایو نشون داده که مصرف آب می تونه در خروج نمک و پروتئینای حیوونی از بدن هم به درد بخور باشه.

علائم و نشونه های سنگ کیسه صفرا کدوما هستن؟

چیزای مضر واسه کلیه ها

ما سلامت کلیه علائم مریضی