علائم اصلی سرطان کدامند؟

سرطان cancer

بیشتر دردها دلیل وجود سرطان نیستن. دردهایی که همیشگی هستن و به دلایل نامشخص ایجاد می شن حتما باید تحت بررسی قرار گیرند. در این شرایط دکتر سابقه خانوادگی شما رو بدقت بررسی می کنه و براساس اون اطلاعات تصمیم بگیره که چه آزمایشاتی واسه شما لازم تره. این وسط بعضی فکر می کنند سرطان مریضی ایه که بیشتر در افراد سالخورده ایجاد می شه. هرچند بیشتر وقت ها حق با اوناس، اما خیلی از افراد جوون هم به سرطان گرفتار می شن. تحقیقات و تحقیقات نشون می دهد خانوم ها در مقابل چکاپ های منظم و آزمایشات سرطان نسبت به آقایون حساس تر و مراقب تر هستن.

به گزارش آلامتو به نقل از سلامت نیوز: بیشتر دردها دلیل وجود سرطان نیستن. دردهایی که همیشگی هستن و به دلایل نامشخص ایجاد می شن حتما باید تحت بررسی قرار گیرند.

در این شرایط دکتر سابقه خانوادگی شما رو بدقت بررسی می کنه و براساس اون اطلاعات تصمیم بگیره که چه آزمایشاتی واسه شما لازم تره. این وسط بعضی فکر می کنند سرطان مریضی ایه که بیشتر در افراد سالخورده ایجاد می شه. هرچند بیشتر وقت ها حق با اوناس، اما خیلی از افراد جوون هم به سرطان گرفتار می شن. تحقیقات و تحقیقات نشون می دهد خانوم ها در مقابل چکاپ های منظم و آزمایشات سرطان نسبت به آقایون حساس تر و مراقب تر هستن.

اونا معمولا خیلی بیشتر هم نسبت به نشونه های مریضی نگران می شن. اما همیشه هم این طور نیس. مثلا خانوم های جوون تر خیلی از نشونه هایی رو که می تونه نشونه سرطان باشه، ندیده می گیرند. البته خیلی از خانوم ها از آقایون هم در رد مریضی ماهرتر هستن. اینا کسائی هستن که عمدا علائم و نشونه های سرطان رو ندیده می گیرند.

البته همیشه هم موضوع رد مریضی نیس. در بعضی ها یه باور فرهنگی هست که تصور می کنن سرطان مریضی لاعلاجه بخاطر این لزومی نمی بینن که واسه درمان مراجعه کنن، در حالی که حرف زدن در مورد مسائل نگران کننده نباید باعث عکس العمل منفی از طرف افراد شه.

نباید این حس به افراد القا شه که باید به دنبال هر نشونه کوچیکی باشن. به خاطر همین در ادامه ۱۵ مورد از رایج ترین علائم سرطان که باید حتما جدی گرفته شن رو براتون معرفی می کنیم که دیگه هر مشکل کوچیکی باعث نگرانی شما نشه.

نشونه های احتمالی سرطان

کاهش وزن بدون دلیل:

خیلی از خانوم ها بدشون نمی آید که بدون هیچ تلاش وزنشون رو پایین بیارن. اما کاهش وزن بی دلیل (مثلا ۵ کیلو در ماه بدون بالا بردن فعالیت بدنی یا رژیم غذایی) حتما باید مورد چکاپ قرار گیرد. کاهش وزن بی دلیل نشونه سرطانه مگه این که خلاف اون ثابت شه. هم اینکه می تونه نشونه مشکل دیگری مثل پرکاری تیروئید هم باشه. پزشکتون باید آزمایشاتی واسه بررسی وضعیت تیروئیدتون انجام داده و سی تی اسکنی از بقیه اندام های بدن هم جفت و جور کنه. دکتر باید تک تک احتمالات رو بررسی کنه.

نفخ کردن:

نفخ کردن می تونه یکی دیگه از علائم سرطان باشه که خیلی از خانوم ها به اون گرفتار هستن و البته می تونه نشونه سرطان تخمدان باشه. بقیه علائم سرطان تخمدان عبارتند ازدرد شکم یا لگن، احساس سیری زودرس (حتی وقتی هیچ غذایی نخورده اید) و مشکلات ادرار. اگه این نفخ کردن هر روز واسه فرد اتفاق بیفته و واسه چند هفته فرد رو آزار دهد، حتما باید با پزشکتون مشورت کنین. در این شرایط دکتر آزمایش خون، سی تی اسکن و بقیه آزمایشات لازم رو واسه شما انجام می دهد.

نکته مهم : برای دانلود متن کامل فایل پایان نامه ها به سایت sabzfile.com مراجعه نمایید

تغییرات در سینه:

بیشتر خانوم ها تلاش می کنن سینه های خود رو از نظر احتمال وجود غده بررسی کنن. اما این تنها نشونه واسه سرطان سینه نیس. قرمز و کلفت شدن پوست سینه می تونه یه نشونه نادر و شدید سرطان سینه باشه، اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین سرطان سینه التهابی هم باید مورد آزمایش قرار گیرد. اگه جوش یا دانه ای روی پوست سینه تون مشاهده کردین که بیشتر از یه هفته دووم پیدا کرد، حتما باید به دکتر مراجعه کنین. هم اینکه اگه ظاهر نوک سینه هاتون تغییر کرد یا ترشحاتی غیرعادی مشاهده کردین، به دکتر مراجعه کنین. در واقع تغییر در وضعیت ظاهر سینه ها، نشونه بسیار نگران کننده ایه.

خونریزی غیرعادی:

خانوم هایی که هنوز به یائسگی نرسیده ان خیلی وقت ها به خونریزی های زودتر از زمان عادت ماهیانه بی توجهی می کنن. اما خونریزی بین زمان عادت ماهیانه مخصوصا وقتی عادت ماهیانه منظمه، نیاز به آزمایش و بررسی داره. خونریزی بعد از رسیدن به یائسگی می تونه نشونه سرطان رحم باشه، پس دکتر باید بدقت سابقه خانوادگی شما رو بررسی و برحسب زمان خونریزی و بقیه علائم، آزمایش فراصوت یا بیوپسی براتون تجویز کنه.

تغییرات پوستی:

خیلی از ما خال هامون رو بدقت بررسی می کنیم، چون که می دانیم هر نوع تغییر در تعداد و اندازه اونا می تونه یکی از نشونه های سرطان پوست باشه. اما باید تغییر در رنگدونه پوست رو هم جدی بگیریم. هم اینکه اگه یکدفعه دچار خونریزی یا ورقه ورقه شدن پوست شدید حتما باید به دکتر متخصص نشون بدید.

بروز مشکل در بلع:

اگه در قورت دادن مشکل دارین، شاید رژیم غذایی تون رو تغییر داده اید. پس جویدن خیلی براتون آسونه. شاید بیشتر از سوپ، غذاهای مایع یا محلول های پروتئینی استفاده می کنین. اما این مشکل در قورت دادن می تونه نشونه سرطان gi باشه مثل مری. پزشکتون باید بدقت سابقه خانوادگی شما رو بررسی کرده و آزمایشاتی مثل رادیولوژی سینه یا تست gi انجام بده.

وجود خون در مدفوع:

اگه در ادرار یا مدفوعتان خون مشاهده کردین اصلا تصور نکنین که حتما از بواسیر باشه، بلکه می تونه نشونه سرطان روده باشه. دکتر باید سوالاتی از شما سوال کنه و آزمایشاتی مثل کلونوسکوپی براتون انجام بده. هم اینکه بالا آوردن خون موقع سرفه کردن هم باید بدقت بررسی شه. البته اگه این اتفاق یه بار بیفته ممکنه خطر جدی نباشه اما در صورت تکرار حتما باید به دکتر مراجعه کنین.

درد شکم و افسردگی:

خانوم هایی که دچار درد در ناحیه شکم و احساس افسردگی به طور همزمان می شن نیاز به چکاپ دارن. بعضی محققان رابطه بین افسردگی و سرطان لوزالمعده رو پیدا کرده ان که هنوز خیلی شناخته شده نیس.

سوءهاضمه:

بیشتر خانوم هایی که حاملگی رو تجربه کرده ان شکل های جور واجور و اقسام مشکلات گوارشی که با بالا رفتن وزن براشون اتفاق افتاده بود رو به خاطر دارن. اما بروز مشکلات گوارشی و سوءهاضمه بدون هیچ دلیل مشخص می تونه خطرناک و نشونه زودتر از موعد متعارف سرطان مری، معده یا گلو باشه. پس دکتر باید سابقه خانوادگی شما رو بدقت بررسی کنه و قبل از انتخاب آزمایشات لازم واسه شما، سوالاتی در مورد سوءهاضمه تون سوال کنه.

عفونت دهانی:

همه آدما مخصوصا سیگاری ها باید بدقت مراقب لکه های سفیدی که درون دهن یا روی زبانشون ایجاد می شن، باشن. بیشتر این لکه ها می تونن نشونه های اولیه یه جور از سرطان باشن که می تونن منتهی به سرطان دهن شه. از دندانپزشک یا پزشکتون بخواین بدقت وضعیت رو بررسی کنن و درمورد درمان اون تصمیم بگیرن.

درد:

با بالا رفتن سن، شکایت ادما از درد بیشتر می شه، اما درد می تونه نشونه زودرسی از بعضی سرطان ها هم باشه، هرچند بیشتر دردها دلیل وجود سرطان نیس. دردهایی که همیشگی هستن و به دلایل نامشخص ایجاد می شن حتما باید مورد بررسی قرار گیرند. پزشکتون باید سابقه خانوادگی شما رو بدقت بررسی کرده و براساس اون اطلاعات تصمیم بگیره که چه آزمایشاتی واسه شما لازم تره.

تغییر در گره های لنفاوی:

اگه غده یا برآمدگی روی گره های لنفاوی خود در زیربغل یا گردنتون مشاهده کردین، لازمه با دقت دلیل ایجاد اون بررسی شه. اگه یکی از گره های لنفاویتان کم کم بزرگ تر می شن حتما باید به دکتر مراجعه کنین. در این شرایط دکتر شما رو معاینه می کنه و دلیل بزرگ شدن غده لنفی رو بررسی می کنه. هم اینکه ممکنه براتون نمونه ورداری از خون (بیوپسی) انجام بده.

تب:

اگه افزایش گرما بدن و بروز تب در شما به دلیل آنفلوآنزا یا بقیه مریضی ها نیس، ممکنه در صورت موندگاری نشونه ای از سرطان باشه. تب معمولا وقتی که سرطان از نقطه اصلی خود پیشرفت پیدا کرده باشه اتفاق می افتد، اما می تونه نشونه سرطان خون هم باشه. بقیه نشونه های سرطان عبارتند از زرد شدن پوست بدن یا تغییر در رنگ مدفوع. دکتر باید شما رو تحت معاینه دقیق فیزیکی بذاره و سابقه دارویی شما رو بدقت بررسی کنه و بعد آزمایشاتی مثل رادیولوژی، سی تی اسکن، ام آر آی و بقیه آزمایشات رو براتون انجام بده.

خستگی:

خستگی هم یکی دیگه از علائم مبهم سرطانه. این مشکل می تونه بعد از پیشرفت سرطان اتفاق بیفته، اما ممکنه اول سرطان هایی مثل لوکمی (سرطان خون) یا بعضی سرطان های روده هم ایجاد شه.

سرفه همیشگی:

سرفه معمولا با سرماخوردگی، آنفلوآنزا و حساسیت ها همراه س و هم اینکه می تونه یکی از مشکلات جانبی بعضی داروها هم به حساب آید. اما سرفه های همیشگی سرفه هایی که بیشتر از ۳ تا ۴ هفته به طول انجامد اصلا نباید ندیده گرفته شن. در این شرایط پزشکتون باید سابقه خانوادگی شما رو بدقت بررسی کنه، وضعیت گلو و ریه هاتون رو معاینه کرده و آزمایشاتی مثل رادیولوژی براتون انجام بده.

پیشنهاد های ضدِ سرطانی

سیگار رو ترک کنین:

کشیدن سیگار نه فقط می تونه احتمال دچار شدن به سرطان ریه رو زیاد کنه، بلکه دلیل دچار شدن به سرطان دهن، کلیه و پانکراس (لوزالمعده) هم می شه. پس اگه آماده نیستین که سیگار رو واسه همیشه ترک کنین، دست کم اندازه مصرف خود رو کم کنین تا خطر دچار شدن به شکل های جور واجور سرطان ها کم بشه.

مصرف غلات رو زیاد کنین:

مصرف ۲ واحد یا بیشتر غلات غنی و کامل در طول روز می تونه تا ۴۰ درصد احتمال دچار شدن به سرطان پانکراس و ۵۰درصد احتمال دچار شدن به سرطان پستون رو کم کنه. بررسی ها هم اینکه نشون دهنده این موضوعه که فیبر موجود در غلات می تونه از شما در مقابل دچار شدن به سرطان کولورکتال حفاظت کنه.

وزنتون رو پایین بیارین:

ثابت شده که بین اضافه وزن و دچار شدن به ۶ نوع سرطان متفاوت از جمله سرطان سینه و کولون (روده) رابطه نزدیکی هست. اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین جالبه بدونین افراد چاقی که به سرطان گرفتار می شن، کمتر از بقیه به درمان ها جواب می بدن.

ورزش کنین:

ورزش کردن نه فقط به کنترل وزن، بلکه به پیشگیری از دچار شدن به شکل های جور واجور سرطان ها هم کمک می کنه، حتی تا حدی می تونه واسه آدمایی که نمی تونن سیگارشان رو ترک کنن هم به درد بخور باشه.

مصرف آنتی اکسیدان ها رو زیاد کنین:

مصرف میوه و سبزیجات نه فقط به کنترل وزن کمک می کنه، بلکه به دلیل فیتوکمیکال ها و آنتی اکسیدان هایی که دارن می تونن از ابتلای فرد به سرطان هم پیشگیری کنن.

سیر بخورین:

با اینکه مصرف سیر و پیاز باعث ایجاد بوی بد دهن می شه، اما تحقیقات نشون می دهد سبزیجات این خونواده می تونه احتمال دچار شدن به سرطان مغز استخون، تخمدان، کلیه و… رو کم کنه.

از پوست خود در برابر آفتاب مواظبت کنین:

روبرو شدن طولانی مدت با نور آفتاب می تونه احتمال دچار شدن به سرطان پوست رو زیاد کنه. برخلاف خیالات عمومی، برنزه کردن چه به روش طبیعی و چه سولاریوم بی خطر نیس. تلاش کنین هر زمان از منزل خارج می شید، ضدآفتاب با SPF مناسب استفاده کنین و اگه واسه دراز مدت بیرون می مونید، عرق کردین یا به شنا رفتید، هر چند ساعت یه بار کرم خود رو تجدید کنین.

تخم مرغ بخورین:

بررسی های گذشته محققان نشون می دهد مصرف تخم مرغ می تونه از دچار شدن به سرطان سینه پیشگیری کنه. محققان می می گن زنائی که در هفته ۶ عدد تخم مرغ مصرف می کنن، ۴۴درصد در مقایسه با زنائی که ۲ عدد یا مقدار کمتری در هفته تخم مرغ می خورند، کمتر به سرطان سینه گرفتار می شن. دلیل این موضوع هم وجود ماده ای به نام کولین در زرده تخم مرغه.

ویتامین D استفاده کنین:

درسته که مصرف این ویتامین نمی تونه از دچار شدن به همه سرطان ها پیشگیری کنه، اما طبق بررسی ها می تونه احتمال دچار شدن به سرطان سینه و کولون رو کم کنه. ویتامین D در نور آفتاب و بعضی ماهی های چرب هست.

۱۰ نشونه خاموش لوسمی (سرطان خون) که نباید ندیده گرفته شن

نشونه های سرطان ریه

سرطان