علائم اختلالات هورمونی در زنان

علائم مشکل هورمونی زنونه

شاید فکر کنین هورمون ها فقط در مورد بلوغ و فعالیت جنسی مطرح می شن اما واقعیت اینه که شکل های جور واجور متفاوتی دارن و تموم بدن تون رو تحت تاثیر قرار میدن.

هورمون ها به دلیل اهمیت عملکردشون در بدن، اگه نامتعادل شن می تونن اثرات خطرناکی بذارن. اگه شما هرکدوم از این علائم رو مشاهده کردین، یعنی ممکنه هورمون های تون موثر باشن.

  1. اضافه وزن زیاد

اگه بی دلیل وزن زیاد می کنین یا وزن از دست می بدید، ممکنه نبود تعادل هورمونی ریشه این مسئله باشه. زیاد شدن وزن به دلیل کم کاری تیروئید منتهی به علائم ناچیزی چون خستگی و خشکی پوست می شه.

با بالا رفتن سن زنان و مردان، کم شدن اندازه هورمون جنسی می تونه دورماندن از زیاد شدن وزن رو سخت کنه. سومین دلیل اصلی نبود تعادل هورمونی، مورتیزول یا هورمون استرسه که می تونه تحریک کننده گرسنگی های یهویی شده و اشتها رو زیاد کنه.

  1. پوست خیس از عرق

پرکاری هورمون تیروئید می تونه موجب عرق بیش از اندازه شه. پرکاری تیروئید در این حالت موجب کاهش وزن سریع، اضطراب و نبود تحمل گرما می شه.

از طرف دیگه، این مریضی می تونه منتهی به افزایش اشتها شه پس اگه متوجه تناقضی در اندازه تغذیه و مقدار وزنگیری تون شدید، با دکتر تون در مورد چکاپ هورمونی مشورت کنین.

Stomach-pain

مشکلات گوارشی میتونه از نشونه های مشکلات هورمونی در زنان باشه.

نکته مهم : برای دانلود متن کامل فایل پایان نامه ها به سایت sabzfile.com مراجعه نمایید

  1. مشکلات گوارشی

مخصوصا واسه زنان یائسه، مشکلات گوارشی بیشتر در نتیجه مشکل هورمونی روی می دهد. با بالا رفتن سن زنان، بدن اونا استروژن و پروژسترون کمتری تولید می کنه. بقیه هورمون ها مانند کورتیزول هم می تونه به تاخیر انداختن روند گوارش به دلیل استرس زیاد شه.

  1. میل شدید به شیرینی

یه علامت معتبر خستگی آدرنال، شایع ترین مشکل هورمونی در زنان، میل شدید به خوراکی های شیرینه. این حالت همراه با گرسنگی شدید و گرایش به غذاهای شوره.

اگه خستگی آدرنال دلیل این مسئله باشه، شاید علائم دیگری هم دارید مانند حساسیت پذیری، اضطراب، و پوست ملتهب. وقتی غدد فوق کلیوی کارکرد خوبی نداشته باشن، هورمون ها شروع می کنن به ایجاد استرس و فشار به ذهن و بدن.

  1. کاهش میل جنسی

یه زن، بعد از زایمون و یائسگی درنعرض کاهش میل جنسی قرار داره. چون اندازه استروژنش کم می شه. این حالت می تونه نه فقط منتهی به تمایل ضعیف جنسی شه بلکه بافت های بدنش هم توانایی ارتجاعی کمتری پیدا کرده و موجب درد و ناراحتی اش می شن.

درباره موهای سفید

یکی از دلایل اصلی ریزش مو در زنان، مشکلات هورمنیه.

  1. ریزش مو

درخشش جسمی دیگه به وجود اومده بوسیله استروژن کم شده، ریزش مو می باشه که می تونه واسه یه زن، شوکی ناخوشایند در راه و روش یائسگی یا زایمون حساب شه. با این وجود استروژن زیادی هم تنها مشکل هورمونی است که می تونه موجب نازک شدن مو شه. تستوسترون در زنان می تونه موجب رشد مو در بدن و ریزش مو در سرشود.

تحقیقی نشون داد زنائی که علائم خاصی از مقاومت انسولینی دارن مستعد خطر بالاتری واسه طاسی زنونه هستن.

  1. نوسانات خلق و خو

اضطراب و افسردگی که خیلی از زنان قبل از عادت ماهیانه شون تجربه می کنن- PMS یا سندرم قبل از قاعدگی- علامت دیگری از نبود تعادل استروژنه.

اندازه استروژن روی تولید سروتونین اثر میذاره، سروتونین هورمونیه که نقش مهمی در کنترل حالات احساسی داره. وقتی اندازه استروژن نوسان داشته باشه، اندازه سروتونین هم نوسان داره که باعث درگیری هیجانی احساسی پیش بینی نشده می شه.

horrible-things-that-happen-if-you-dont-get-enough-sleep

مشکل خواب یکی از نشونه های اصلی مشکلات هورمنی در زنونه.

  1. بیخوابی

دو دلیل هورمونی واسه بیخوای هست: خستگی آدرنال و نبود تعادل استروژن. نکته گول زننده درمورد بیخوابی مربوط به هورمون اینه که تبدیل به یه چرخه خراب می شه.

خودِ بیخوابی می تونه مشکل هورمونی رو شدید شدن کنه که در نتیجه مانع خواب کافی شما می شه. اگه فهمیدین الگوهای خواب تون بی نظم شده، از دکتر تون بخواین وضعیت هورمونی تون رو بررسی کنه.

  1. خستگی

احساس ناتوانی و خستگی، تحلیل رفتن یا بی حالی و دلمردگی می کنین؟ خودتون رو سرزنش نکنین، در بدن تون دنبال جواب بگردین. در زنان، تغییرات هورمونی ِ مربوط به قبل از یائسگی و یائسگی همراه با احساس خستگی و فرسودگی هستن.

مخصوصا، افت استروژن و پروژسترون می تونه انرژی تون رو تحلیل برده و خسته تون کنه. پس اگه درآستانه یائسگی هستین و زیادتر از اندازه عادی احساس ناتوانی می کنین، یادتون باشه ممکنه دلیلش دخالت هورمونی باشه.

هورمون ها مهم و لازم ان و باید اندازه اونا رو بررسی کنین. اگه یه زن هستین، باید توجه خاصی به هر علامت احتمالی در مورد مشکل در دوران یائسگی یا بعد از بارداری داشته باشین.

راه های افزایش هورمون شادی

نشونه مشکل هورمون در زنان چیه؟

اختصاصی زنان علائم مریضی هورمون