علائمی برای تعویض عینک

Replacement eyeglasses

چیجوری باید بفهمیم که عینک ما دیگه اون کارایی اولیه رو نداره و وقت مراجعه دوباره به چشم پزشکه؟

به گزارش آلامتو و به  نقل از ما؛ آدمایی که خود عینک میزنن، بهتر از هرکی دیگری می دونن که وقتی فراموش میکنن، عینک شون رو با خود ببرن به چه دردسرهایی می افتن. حالا تصور کنین که شماره لنزی که واسه عینک تون در نظر گرفته شده، کارآیی لازم رو نداره و نه فقط تموم نیازای دیداری شما رو برطرف نمی کنه بلکه ایجاد دردسرهایی هم واسه تون می کنه.

از اونجایی که چشم از اعضای بسیار مهم بدنه و تقریبا انجام خیلی از کارای روزمره ما، از جمله مطالعه همین مقاله بدون اون ممکن نخواد بود، پس بهتره که با این عضو ظریف، مهم و پرکارآمد در زندگی به درستی برخورد و از اون نگهداری شه.

در این نوشته بر آنیم که ۷ نشونه ای که ممکنه با مشاهده اونا نیاز به تغییر لنز عینک تون داشته باشین رو واسه تون برشماریم و از نظرات دکتر گارگ از کارشناسان متجرب چشم در این مورد هم خبردار شیم. پس اگه این موارد رو مشاهده می کنین و حتی تاری دید هم ندارین واسه چک آپ هرساله چشم به دکتر مراجعه کنین.

اگه چشمون تون درد می کنه

دکتر رینا گارگ، متخصص چشم و استادیار دانشکده پزشکی «مونت سینای» در مورد چشمامون میگه که اونا مثل لنز یه دوربین عمل میکنن تا فواصل رو واسه دید بهتر ما تنظیم کنن. اون فاصله مورد نظر می تونه صفحه نمایشگر کامپیوتر و یا هر چیز دیگری باشه. وقتی که شماره عینک تون مناسب اینجور تنظیمایی نباشه اون گاه عضلات چشم واسه اینکه کار لنز اشتباه انتخاب شده عینک رو واسه تون بهتر کنه، فشار بیشتری رو تحمل می کنن. اگه هم مدت طولانی تری به استفاده نادرست از اون ادامه بدید، درد، خارش و خستگی بیشتری رو در چشمون تون احساس می کنین.

این مطلب را هم بخوانید :
علت وزوز گوش چیست؟

اگه سردرد می گیرین

از مهمترین نشونه های لنز ناجور عینک، سردردهای تکراری خصوصا پس از خوندن کتاب، خیره شدن به صفحه کامپیوتر و یا تخته کلاسه. وقتی که به نقطه ای خیره میشین، واسه بهتر دیدن اون، عضلات چشم تقلای بیشتری می کنن. دکتر گارگ در این مورد میگه: “اگه نسخه ای اشتباه به شما داده شده باشه، اون وقت این عضلات در وضعیت بدتری هم قرار می گیرن.” ایشون میگه در اینجور مواردی کمی به فاصله ای دور نگاه کنین تا چشم تون کمی استراحت کنه.

اگه دوبینی در شما ادامه داره

وقتی که دو بینی در شما ایجاد میشه، با کمی بستن پلکای تون می تونین به دید بهتر کمک کنین. این دوبینی می تونه وقتی که تجویز نادرستی واسه نمره عینک تون شده، اتفاق بیفته. هم اینکه تغییر شماره چشم تون هم در اون موثره. اگه تغییر شماره عینک تون بیشتر از اندازه به تاخیر بیفته، وضعیت بدتر هم می شه چون که به دنبال اون سردرهایی هم به سراغ تون میاد. دکتر گراگ میگه: “اول ممکنه درک به طور کامل درستی از این وضعیت نشه و به ضمیر ناخودآگاه ربط داده شه اما هرچقدر تجویز شماره عینک اشتباه تر باشه و یا تغییر نمره عینک به تاخیر بیفته، این دوبینی زیاد میشه. در واقع مراجعه به دکتر واسه دریافت شماره عینک جدید مثل مالیاتیه که واسه چشمای تون می پردازید.”

اگه بدون عینک آفتابی به جایی نمی رین

اگه تحمل کمتری واسه در مقابل نور قرار گرفتن پیدا کردین، ممکنه چشم تون ضعیف تر شده باشه. حتی بعضی وقتا ممکنه که نور صفحه تلویزیون هم واسه تون آزاردهنده شده باشه و در صدد کم کردن اون برآیید. شما در واقع این کار رو واسه کمتر کار کشیدن از چشم تون انجام می دید.

این مطلب را هم بخوانید :
علت پرش پلک چشم چیست؟

تازگیا دائم تغییراتی در تنظیمات صفحه نمایشگر کامپیوترتان به وجود میارید

دکتر گراگ میگه در خیلی از موارد پیش میاد بیمارانم دایم صفحه کامپیوتر خود رو تنظیم می کنن، زیر اون کتاب می ذارن و یا فکر می کنن که باید کمی عقب تر از اون بشینن. در خیلی از این موارد در نمایشگر کامپیوتر تنظیم اشتباهی وجود نداره بلکه این چشم اون فرده که ضعیف تر شده.

حالت تهوع دارین

هماهنگی هر دو چشم و پیامی که به مغز می رسونن دلیل دیدن وسایل می شه. اما وقتی که یکی از چشما از دیگری ضعیف تر می بینه و نمی تونه پیام رسانی درستی رو به مغزتون برسونه، اون وقت حال عمومی بدن شمام به هم می خوره. دکتر گارگ در این مورد میگه: “وقتی که یکی از شماره های لنز چشمای تون درست کار نکنه، یهو مغز مشاهده دو چیز جدا از هم رو دریافت می کنه و براش بسیار سخته که اون تصاویر رو در کنار هم بذاره. این درست وقتیه که شما با سرگیجه، حالت تهوع و دوبینی مواجه میشین.

نکته مهم : برای دانلود متن کامل فایل پایان نامه ها به سایت sabzfile.com مراجعه نمایید

از آخرین چک آپ چشماتون بیشتر از یه سال گذشته س

دکتر گارگ در این مورد میگه: “لازمه که هر سال چشما یه بار چک شن تا اگه احتیاجی به تغییری در تجویز وجود داشته باشه، پیگیری شه.” با اینکه خیلی از افراد این کار رو هر دو یا سه سال یه بار انجام میدن پیشنهاد می شه که مراجعه به چشم دکتر به سالی یه بار رسونده و اگه لازم باشه و دکتر تون به شما پیشنهاد کرده باشه که در فواصل کمتر از یه سال هم این کار رو انجام بدین حتما به حرف اون گوش کنین.

چیجوری چشمامون رو تقویت کنیم؟

عینک بزنیم یا لیزیک کنیم؟

ما سلامت چشم علائم مریضی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *