عشق ناکام و راه کنار آمدن با آن

شکست عشقی

وقتی ویرانی یه رابطه عشقی بروز می کنه، زمان زیادی به طور میرسه تا عاشق شکست خورده سازگاری نسبی خود رو دوباره به دست بیاره، در این مدت کارکرد فرد در زمینه های زیاد (روانی، اجتماعی و شغلی) دچار اختلال می شه و واکنشای غیرانطباقی به وجود میاد.

خوب حالا باید ببینیم چیجوری می تونین با این درد کنار بیایید؟ چیجوری می تونین یاد بگیرین که به زندگی خود ادامه بدید؟

راهکارهایی واسه عاشقان شکست خورده

به گزارش آلامتو به نقل از تبیان؛ اگه تازگیا شکست در عشق رو تجربه کرده باشین، شدت ناراحتی و اندازه هیجانات منفی در شما بسیار شدیدتره و حتی شاید هنوز دچار شوک هستین و قبول کردن واقعیت براتون مشکله و هم اینکه ممکنه نخواهید که رابطه قطع شه. راهکارهای زیر می تونه واسه شما کمک کننده باشه.

  1. واقعیت پایان رابطه رو قبول کنین

مرحله شوک و رد بعد از همه قطع رابطه ها حتما پیش میاد و تنها راه پذیرش موقعیت فعلی و ایستادگی روی تصمیمیه که گرفتین، یا پیشایندیه که اتفاق افتاده. وقتی که فرد اطمینان نداشته باشه به اینکه رابطه پایان یافته یا نه؛ یا طرف مقابل گاه و بیگاه کدهای مثبت از خودش نشون بده؛ دلیل می شه که عشق وارد فاز عزاداری نشه.

وقتی شخص نمی تونه یه رابطه رو حتی به صورت ذهنی قطع کنه، باید بررسی کنه که این رابطه براش چه معنایی داره و چه چیز این از دست دادن براش سخته.

هر رابطه ای تا وقتی ادامه پیدا می کنه که کارکردی داشته باشه و نفعی به فرد برسونه، وگرنه به شکل پیشگیری ناپذیری قطع می شه.

باید از خود پرسید این دلتنگی از کجا میاد؟ این رابطه داره واسه من چیکار می کنه؟ جمله ای که میتونم بگم اینه که تحلیل، فرشته خراب کننده عشقه.

اگه فرد بتونه به اندازه کافی به این حس هعا و رویاها و خیال پردازی هاش بپردازه، این تحلیل کردن می تونه به طور کامل بازسازی کننده و آسون کردن گر باشه و درد از دست دادن رو قابل تحمل کنه. اگه بدونیم به چه دلیل یه فشار رو تحمل می کنیم، این فشار قابل تحمل تر می شه و می تونیم دخالت موثرتری کنیم. به قول بزرگی: «کسی که چرایی واسه زندگی داره، می تونه با هر چگونگی بسازه.»

  1. احساسات منفی خود رو قبول کنین و بروز بدید

عاشق شکست خورده سوگواره و در مرحله اول باید این عزاداری رو قبول کنه. بیشتر دور و بری ها در این شرایط تلاش می کنن که حواس عاشق شکست خورده رو پرت کنن و به اون اجازه نمی دن که واسه از دست دادن معشوقش عزاداری کنه. اما به نظر می رسه چاره ای جز گریستن نیس.

آدما یه ظرفیت محدود از انرژی روانی دارن و وقتی کسی می میره یا از دست میره، سرمایه گذاری عاطفی که روی اون کردن باید تا حدی از روی اون ورداشته شه تا فرد بتونه دوباره روی آدمای جدید سرمایه گذاری کنه.

اشکای هیجانی عزا، کارکرد عملی دارن، و به بدن در آرامش استرس و پاک کردن زهرآگینی هیجانی به وجود اومده بوسیله عزا کمک می کنن.

  1. ذهن تون رو خالی کنین

بعضی وقتا هم پیش میاد که ذهن ما اونقدر از وقایع گذشته و اتفاقات پیش اومده پرکاره که انگار ظرف ذهن پر شده و در حال پر شدنه و مرتب وقایع تو ذهن مرور می شه و نمیشه به موضوع دیگه ای فکر کرد.

بهترین کار در این زمان نوشتنه. یکی از مهمترین فواید نوشتن اینه که شما وقتی قلم به دست بگیرین یهو احساساتی روی کاغذ می آیدکه خودتون از دیدن اونا حیرت زده شده و در نتیجه به یه بینش و شناخت عمیق تر از خود می رسید و همین شناخت عمیق باعث می شه که رابطه های بعدی خود رو بهتر مدیریت کنین تا دیگه مجبور به جدایی نشید. وقتی ذهن به طور کامل خالی شد، اون کاغذها رو دور بندازید یا حتی بسوزونین.

هیچکی نمی تونه جای دیگری رو به طور کامل پر کنه. به خاطر همین پیشنهاد می کنیم بعد از قطع رابطه نامزدی تا چند ماهی نامزدی جدیدی رو شروع نکنین. بهتره کمی صبر کنین تا خودتون رو پیدا کنین و بعد تو یه رابطه جدید قرار بگیرین چون اینجا احتمال اشتباهاتی به وجود میاد که می تونه براتون سنگین تموم شه

  1. پشتیبانی اجتماعی دریافت کنین

بعد از یه جدایی سخت شما به کسائی نیاز دارین که دوستتون داشته باشن و شما رو بفهمن، اینجور آدمایی می تونن به شما احساسات خوبی تزریق کنن. تلاش کنین بیشتر در جمع دوستان و اقوام دلسوزتان که شما رو درک می کنن باشین، اونا به شما کمک می کنن خود رو یه فرد مهم بدونین و بتونین زودتر خودتون رو پیدا کنین و روی پای خود وایسید، یه شبکه آرامبخش از دوستان بیشتر از هر چیز می تونه از دردها و مشکلات شما کم کنه.

در واقع بیان احساسات و گفت و گو می تونه بسیار کمک کننده باشه و هم اینکه خود حرف زدن می تونه خیلی از استرسا و فشارها رو نابود کنه.

بودن در این شبکه ها به معنی این نیس که به یکی از افراد این جمع وابسته شید و پشتیبانی عاطفی تون رو از یه رابطه جدید دریافت کنین. بلکه باید عضوی از یه گروه باشین. مثل گروه دوستان، گروه خیرین یه موسسه خیریه و….

  1. انرژی تون رو تخلیه کنین

اگه در دوران جدایی فقط در خونه یا تنها باشین و هیچ کاری هم واسه انجام دادن نداشته باشین اذیت میشین.

تموم ذهن شما مشغول معشوق از دست رفته و همیشه در وسوسه تماس گرفتن و رابطه با اون هستین، پس باید خودتون رو مشغول کنین، خود رو در روابط اجتماعی و در بین دوستانتون بذارین، به کارا و فعالیتای مورد علاقه تون مشغول شید تا انرژی شما رو به سمت دیگری ببره چون عشق و دوست داشتن یه جور انرژیه که به سمت شخص مورد علاقه شما معطوفه پس شما باید این انرژی رو به سمت دیگری چون ورزش کردن، علاقه های شخصی و سفر منحرف کنین، هرچند ممکنه صددرصد یادتون نره اما احساس بهتری می کنین.

اگه جدایی تون قابل پیش بینیه و از یه مدت قبل میدونید که به زودی جدا میشین از قبل واسه روزای بعد از جدایی برنامه بریزین. میدونیم که دل و دماغ این کار رو ندارین اما باید خودتون رو به این کار مجبور کنین و مرتب مثل یه والد خودتون رو چک کنین که طبق این برنامه پیش برید. وگرنه افسردگی و غم شما رو ضعیف می کنه.

  1. ایجاد رابطه جدید رو به چند ماه بعد بندازین

بهترین پیشنهاد در این شرایط اینه که بعد از شکست در عشق دست کم تا یه مدت (دست کم چند ماه) رابطه صمیمی برقرار نکنیم و به سمت کس دیگه ای نریم. گذر سال و گذشت زمان به ما این اجازه رو میده تا با شرایط جدید موافق شیم و عشق قبلی خود رو به طور طبیعی از یاد ببرم و انرژی عاطفی از دست رفته خود رو بازیابیم تا بتونیم به کس دیگه ای مهر بورزیم.

راهکارهایی واسه عاشقان شکست خورده

مهم اینه که شخص نباید فردی رو جانشین دیگری کنه. هیچکی نمی تونه جای دیگری رو به طور کامل پر کنه. به خاطر همین پیشنهاد می کنیم بعد از قطع رابطه نامزدی تا چند ماهی نامزدی جدیدی رو شروع نکنین. بهتره کمی صبر کنین تا خودتون رو پیدا کنین و بعد تو یه رابطه جدید قرار بگیرین چون اینجا احتمال اشتباهاتی به وجود میاد که می تونه براتون سنگین تموم شه.

بهترین زمان واسه این کار دست کم ۶ماه بعد از تموم شدن رابطه س. البته اگه جدایی شما یهویی یا همراه با کشمکشای زیاد اتفاق افتاده باشه و هنوز در شوک اون باشین باید این زمان رو دست کم یه سال در نظر بگیرین. اما در مورد نامزدهایی که قبل از جدایی یه مدت در طلاق عاطفی و سردی و فاصله به سر بردن، این زمان می تونه کوتاه تر و در حد همون شش ماه باشه.

مشابه:

نکته مهم : برای دانلود متن کامل فایل پایان نامه ها به سایت sabzfile.com مراجعه نمایید

  1. از یه روانشناس یا مشاور کمک بگیرین

چون بیشتر افراد در این مواقع تصمیمات غیرمنطقی می گیرن و مشکلات بزرگتری واسه خود درست می کنن، پس بهتره واسه تخلیه هیجانی و مدیریت این مشکل روی کمک یه روانشناس یا مشاور حساب کنین.

مراجعه به روانشناس می تونه به تخلیه شما، نظم دادن به ذهن تون و برگردوندن قدرت تفکر منطقی شما کمکم کرده و در عین حال، روشی واسه بهتر کنار اومدن با شرایط و قوی تر کردن خودتون به شما بیاموزد.

خواص عشق واسه بدن

۱۰حقیقت علمی در مورد عشق

تبیان عشق