زبان بدن، بخش چهارم: حالات تدافعی پا

کلا میشه گفت تموم حرکاتی که بدن رو انگار پوشش میدن، بیان کننده حالت دفاعی و منفی در فرد هستن، پا روی پا انداختن هم مانند دست به سینه شدن و اشارات دفاعی دیگه، حالت منفی و دفاعی داره، اما اگه بخوایم در مورد این نشونه جزئی تر شیم، حالتای پا روی پا انداختن و گره کردن پا به همدیگه حالتای جور واجور و ملاحضات خاص خود رو داره که در مقاله «» به توضیح اونا می پردازیم.

موقعیت پا روی پا انداختن معمولی

در این حالت که پا استادانه روی دیگری قرار میگیره (معمولا پای راست روی پای چپ) بیشتر فرد در حالتی عصبی، دوری و دفاعی قرار داره، البته نباید از یاد برد که این نشونه با نشونه های منفی دیگه ظاهر می شه و به تنهایی نمیشه این برداشت رو از این حرکت داشت، وقتی این اشاره با اشاره دست به سینه همراه می شه، شخص از صحبت انصراف می کنه و در مقابل شما گارد گرفته، پس در این صورت بهتره که شما با سوالات سنجیده دلیل مخالفت اونو فهمیده باشین و صحبت رو با اون در این حالت تموم نکنین.

وضعیت پا روی پا انداختن به شکل ۴ انگلیسی

این اشاره حالتای جنگی یا رقابتی رو نشون میده، در شرایطی که فرد به رقابت کشیده شه و در وضعیت رقابتی قرار گیرد معموالا از این اشاره استفاده می کنه.

وضعیت پا روی پا انداختن به شکل ۴ انگلیسی و گرفتن پا با دست

فردی که حالتای خشن و سریع در بحث و جنگا داره بیشتر پاهاش رو به شکل عدد ۴ انگلیسی روی هم انداخته و با یه یا دو دست پایش رو میگیره، در این حالت فرد شدیدا سختگیر و مصممه و می خواد مقاومت طرف مقابل رو هم در هم بشکنه.

این مطلب را هم بخوانید :
علت آبریزش و خیس شدن چشم + راهکارهای درمان آن

اشاره ضربدری کردن پا در حالت وایس تاده

شاید تا حالا در مهمانیای جور واجور یا در گفتگو و رابطه با بقیه این اشاره رو دیده باشین، فردی در گوشه ای دور از بقیه وایس تاده، (معمولا) دکمه های کتش رو بسته، پاهاش رو به صورت ضربدری قرار داده و دست به سینه به دیواری تکیه داده، اگه دقت کرده باشین وقتی که فردی در میان جمع ناشناس و ناشناس باشه این حالت رو به خود میگیره. دست و پای گره خورده به ما میگه که فرد راحت نیس و اعتماد به نفس نداره. با خو گرفتن فرد با جمع، کم کم این اشارات کم می شه، پاها از روی هم ورداشته می شه، کف دستا هنگام صحبت رو می شه، دست از حالت بسته خارج شده و روی کفل یا جیب قرار میگیره.

اعتماد به نفس

اشاره گر مچ پاها

گره شدن مچ پا از دیگر اشارات دفاعی و منفیه که در مردان بیشتر با مشت کردن دستا و قرار دادن اونا روی زانو یا چنگ زدن دسته صندلی همراه س و در زنان معمولا با قرار گرفتن دستا روی پا ظاهر می شه. معمولا فردی که این حالت رو داره لبش رو گاز میگیره، که این دو اشاره از ، با همدیگه به این معنا هستن که فرد دچار حس بازدارند، هیجان، عصبیت یا ترسه و از گفتن احساس یا نظر خود جلوگیری می کنه.

گره خوردن یه پا روی پای دیگه

معمولا این اشاره منحصر به خانوم هاست، یکی از پاها دور پای دیگه می چرخه تا حالت دفاعی تقویت شه، با دیدن این اشاره می تونین مطمئن باشین که اون فرد دچار تنهایی ذهنی شده و کناره گرفته و شما اگه واسه راضی ایشون تلاش می کردین اصلا موفق نبوده اید و بهتره به روشی مهرآمیز، دوستانه و ملایم اونو از این حالت خارج کنین.

این مطلب را هم بخوانید :
علت اصلی اختلافات زناشویی چیست؟