روشای درمان دیابت نوع ۱

<![CDATA[ کنترل سخت‌گیرانه دیابت کنترل سختگیرانه دیابت روشیه که در اون ۵ پایه اصلی درمان […]

<![CDATA[

کنترل سخت‌گیرانه دیابت

کنترل سختگیرانه دیابت روشیه که در اون ۵ پایه اصلی درمان دیابت یعنی آموزش، کنترل روزانه، تغذیه درست، فعالیت جسمی و داروها به طور همزمان مورد به کار گیری قرار می‌گیرد و لازمه اون مشارکت فعال فرد دیابتی در طرح درمانی ارائه شده به وسیله «تیم مراقبت از دیابت» شامل دکتر م عالج، پرستار آموزش دیده و متخصص تغذیه می‌باشه. یکی از ملزومات این روش انجام آزمایشات تکراری قند خون در منزل و به کار گیری یافته های اون‌ها در تنظیم داروها و چگونگی تغذیه و فعالیت بدنی می‌باشه. با وجودی که روش کنترل سخت‌گیرانه دیابت ممکنه در اول مشکل و گرون به نظر برسه. ولی دارای یافته های بسیار عالی در مورد بهبود کیفیت زندگی افراد دیابتی و پیشگیری از مشکلات دیابت می‌باشه. انجام تزریقات متعددانسولین (دست کم ۴ بار در روز) یکی از راه ‌های مشهور انسولین درمانی در کنترل سختگیرانه دیابت به ویژه دیابت نوع۱ه (گریجیس بی و همکارن،۲۰۰۲).

 

 

اثر روانشناختی مریضی طولانی

افراد گرفتار به دیابت، پروسه روانشناختی معینی رو تجربه می‌کنن. مراحل این پروسه به توضیح زیره: اولین مرحله ای که تجربه می‌شه “شوک” است. مواجه شدن ابتدایی با مریضی، بیشترً همراه با ناباوریه. در مرحله بعد “رد” رخ می‌بده، فرد وجود مریضی رو نمی‌پذیرد.

مرحله سوم “چانه زنی” است. در این مرحله مریض قول می‌بده که اگه مریضی وجود نداشته باشه، همه کارا رو خوب بکنه. “خشم” از مراحلیه که تجربه اون به خاطر پذیرش واقعیت در زندگی لازمه. “افسردگی” از دیگر مراحل برخورد با بیماریه که به فرد اجازه پروسه بازسازی رو می‌بده. آخرین مرحله، “پذیرش” است. در این مرحله واقعیت وجود مریضی قبول کرده می‌شه. درک این که مریضی طولانی به معنی انتهای زندگی نیس و تنها نیاز به تغییراتی در روش زندگی هست و امید به اینکه همیشه چیزای جدیدی ساخته و معرفی می‌شن. توجه به این نکته که دقیق شدن و فوکوس کردن بر امروز و توانمندی‌های فرد در اون بر خلاف وجود شرایط طولانی می‌تونه در مواجه شدن با مریضی کمک کننده باشه(اینترنت).

موارد نیاز به برگشت مریض گرفتار به دیابت واسه دریافت خدمات بهداشت روان:

در موقعیت‌های زیر باید برگشت مریض به روان شناس یا متخصص اعصاب و روان رو روش زوم کرد:

الف) در مواردی که مریضی دیابت واسه اولین بار در کودک یا نوجوون تشخیص داده می‌شه. در این موارد کودک و والدین از آزمایش روانپزشکی سود می‌برند.

ب) وقتی مریض دو حمله یا تعداد بیشتری از حملات کاهش قند خون یا کتواسیدوز دیابتی بدون دلیل مشخص رو تجربه می‌کنه.

نکته مهم : برای دانلود متن کامل فایل پایان نامه ها به سایت sabzfile.com مراجعه نمایید

ج) مریضایی که برخلاف داشتن آگاهی، از خود مراقبت به عمل نمی‌بیارن.

ت) وقتی مشکل تغذیه ای در بیماران دیده می‌شه.

ث) وقتی مریض خود اینجور در خواستی داره(عسگری،۱۳۸۵).

درمان دیابت

نکته مهم : برای دانلود متن کامل فایل پایان نامه ها به سایت sabzfile.com مراجعه نمایید

هنوز درمان قطعی واسه دیابت پیدا نشده، حتی روش‌های جدیدی مثل پیوند سلول‌های بتا به افراد گرفتار به دیابت نوع۱ هم به دلیل ضرورت مصرف داروی ضد رد پیوند به شکل مادام‌العمر و مشکلات احتمالی به وجود اومده توسط اون‌ها واسه اکثریت افراد مناسب نمی‌باشه. با اینحال رعایت ۵ اصل کنترل دیابت که در ادامه به اون‌ها اشاره می شه باعث می‌شن تا افراد دیابتی بتونن یه زندگی سالم با افراد غیر دیابتی داشته باشن و از پیدایش مشکلات دیابت جلوگیری کنن. این ۵ اصل عبارتند از: آموزش، کنترل روزانه، تغذیه درست، فعالیت جسمی و مصرف منظم داروها (قرص یا انسولین) در صورتی که هر کدوم از این پایه‌ها سست باشه تعادل و کنترل دیابت بر هم می خوره (قانعی،۱۳۹۰).

دچار شدن به مریضی دیابت و اجبار مریض به مراقبت‌های خاص از خود موجب رقابت‌های زیادی در زندگی روزمره می‌شه که به کار گیری رفتارای مقابله ای رو به خاطر موافقت لازم می‌سازه (گافولزو وندل، ۲۰۰۶). روش‌های مقابله نقش مهمی در سیر، کنترل، درمان، و موافقت روانی ـ اجتماعی مریض با دیابت می‌تونه داشته باشه (تانکی[۱]، ۲۰۰۸؛ گری، ونتزل[۲]، ۲۰۰۴). سبک‌های مقابله‌ای در مواجه با دیابت موضوع مباحث زیادی بوده (گری و ونتزل، ۲۰۰۴) بعضی محققان ادعا نمودندکه روش‌های مسئله مدار موجب افزایش موفقیت آمیز از خودمون در بیماران گرفتار به دیابت می‌شه درحالی که روش‌هایی هیجان مدار می‌تونه دارای اثرات زیان بار باشه (تانکی واینگین، ۲۰۰۸).

[۱]. Tuncay ,Wentzel

[۲]. Grey,Wentzel

]]>