روانشناسی در مورد : رضایت زناشویی

رضایت یه متغیر نگرشیه و پس یه ویژگی فردی زن و شوهر حساب می شه. طبق تعریف فوق رضایت زناشویی در واقع نگاه و احساس مثبت و لذت بخشیه که زن و شوهر از جنبه های جور واجور زندگی زناشویی دارن. رضایت فرد از رابطه زناشویی موجب رضایت ایشون از خونواده شده و رضایت از خونواده در حکم رضایت از کل زندگی می شه. به نظر اولسون و بقیه (۱۹۸۹) سه زمینه کلی رضایتمندی هست که با همدیگه تداخل داشته و وابسته به همدیگه هستن که شامل : الف) رضایت ادما از ازدواج خوب، ب) رضایت از زندگی خانوادگی، ج) رضایت از زندگی کلا می شه (سلیمانیان، ۱۳۹۰).

زناشویی

رضایت ادما از ازدواج تو یه جامعه تک همسری بخش مهمی از سلامت فیزیکی و عاطفی فرد حساب می شه. این نکته خود رابطه و اتحاد بین رضایت زناشویی و بهداشت روانی رو رو می کنه(وینچ، ۱۹۸۴، ترجمه قراچه داغی،۱۳۸۰).

ازدواج

الیس ( ۱۹۸۶) به نقش تفکر در رضایتمندی و نارضایتی زناشویی پرداخته. توافق زن و مرد در مورد مسائل جور واجور زندگی نقش کلی ای داره که به نظر الیس این توافق متأثر از طرز تفکر و چیزهای مورد علاقه زن و شوهره. این زمینه ها و مسائل شامل موضوعاتی مثل آزادی اعضای خونواده، تعداد فرزندان، تحصیل و تربیت فرزندان، دخالت دور و بری ها و … هستش. در زمینه های مربوط به علائق، مثل چگونگی گذروندن اوقات فراغت و سرگرمیا هم باید توافق نسبی حاصل شه. در این موارد اگه یکی از زن و شوهر علائق طرف مقابل رو ندیده بگیره موجبات دلسردی و شکست در رابطه زناشویی رو جفت و جور می آورد (الیس، ۱۹۸۶).

توافق

 

تفاهم زناشویی

یکی از مهمترین عوامل مؤثر در رضایت زناشویی تقویت هاییه که زن و شوهر به همدیگه نشون میدن. به نظر روزبلث[۳] (۱۹۸۰) بعضی عوامل می تونه بر تفاهم زناشویی مؤثر باشه که این موارد به جنبه های روانی و زیستی اشاره داره که در جنبه های روانی یا رفتارای تشویق کننده بقیه زندگی زناشویی بارور از غیر بارور مشخص می شه چون همیشه تفاهم زناشویی با ارائه پاسخی منطقی زن و شوهر همراه س (ساپینگتون[۴]، ۱۹۹۹، ترجمه شاه برواتی، ۱۳۸۲). تفاهم زناشویی با شناسایی شخصیتای زن و شوهر در ارتباطه چون اگه زن و شوهر همدیگه رو به شکلی دقیق بفهمن به عنوان زوجهای خوشحال کننده شناخته می شن از این رو میفهمیم که تفاهم زناشویی به شناخت دقیق زن و شوهر و ارائه پاسخهای مثبت که شامل اعتماد، صمیمیت و احترامه تأکید داره و وقتی که شخص تفاهم زناشویی بالاتری رو تجربه می کنه مشکلات کمتری رو نشون میده چون که همیشه تفاهم زناشویی با کم شدن مشکلات روانی و مخصوصا اضطراب افسردگی در زن و شوهر  همراه س. در تحقیق دیگری در مورد شناسایی عوامل مؤثر در تفاهم زناشویی مشخص گردید که با افزایش عشق و محبت و صمیمیت بین زن و شوهر تفاهم زناشویی و شادمانی هم زیاد می شه ( یونسی، ۱۳۸۸).

این مطلب را هم بخوانید :  مدیریت : نظریه ارتقا اجتماعی

اضطراب

 

۲-۸-تنوع نقشا در ارتباطات زناشویی

چندین نوع نقش در چندین نوع ازدواج مطرحه : ازدواج پدرسالار، با اینکه زن در بعضی موارد مانند تربیت بچه قدرت داره ولی شوهر در ارتباطات مسلطه. ازدواج مادر سالار، مادر در ارتباطات مسلطه این نمونه ازدواج در سطوح طبقات پایین جامعه بیشتر دیده می شه بیشتر بخاطر از دست دادن و یا غیبت پدره. ازدواج برابرنگر، این نوع ازدواج در سطوح اجتماعی متوسط بیشتر دیده می شه بطوری که افراد در اعمال قدرت سهیم و شریکند. مرد و زن هر دو به یه اندازه مسئول هستن و ازدواج براساس همراهی دوطرفه بنا شده (نظری، ۱۳۸۹).

چرخه زندگی خونواده

اکستی[۵] (۱۹۸۹) می نویسه : مدل رد و بدل کردن اجتماعی مورد استفاده در امور زناشویی تعریف معناداری از رضایت زناشویی رو ارائه میده، برابری بین اون چیزی که فرد از زندگی زناشویی توقع داره و اون چیزی که در واقع امر زندگی تجربه می کنه اثرگذاره. تحقیقات نشون میده که اندازه رضامندی زناشویی در مراحل تولد و تربیت فرزندان کم میشه. ازدواج دارای طول عمریه که میشه اون رو به سه دسته تقسیم کرد. مرحله اول ۵ سال اول زندگی زناشویی رو در بر میگیره. معمولاً زوجها در این مرحله رضایت زناشویی بالایی دارن. مرحله دوم زندگی از زمان تولد فرزندان و رشد اونا شروع می شه. در این مرحله پایداری زندگی زناشویی مشخص می شه و هم اینکه این دوران هم در اواخر ۴۰ سالگی یا اویل ۵۰ سالگی پدر و مادر تموم میشه و این وقتیه که جوانترین بچه خونواده واسه خود زندگی جداگونه دست و پا کرده و در آخر به مرحله سوم ازدواج می رسیم که زن و شوهر دوبارهً با هم تنها می شن؛ این دوران هم با مرگ زن یا شوهر تموم میشه(سلیمانیان، ۱۳۹۰).

اندازه رضایت زناشویی در هر کدوم از مراحل فرق داره. هاروک فیلدمن در تحقیق خود در مورد رضایت زن طبق دوره های جور واجور زندگی خانوادگی این نتیجه رو گرفت که رضایت زن تا زمان مدرسه رفتن بچه ها کم کم کم میشه و از این دوره به بعد وقتی که فرزندان خونواده رو ترک می گن و هم اینکه دوره بازنشستگی شوهر، رضایت زن زیاد می شه. محقق خاطر نشون می سازه رضایت زن و شوهر در دوره های جور واجور زندگی زناشویی برابر نیس و رضایت شوهرها در دوره های جور واجور کمتر متغیره ولی دوره تربیت فرزندان بیشتر اثر منفی روی رضایت زن در ازدواج داره. از نظر این محقق تربیت فرزندان ایجاد مسئولیت بیشتری واسه زن می کنه. در این دوره س که زن تا حدودی رفاقت شوهر رو از دست میده، در نتیجه رضایت ایشون کم میشه (بلانچ[۶]،۱۹۸۵، ترجمه قراچه داغی،۱۳۸۰).

این مطلب را هم بخوانید :  مت آمفتامین

محققان با در نظر گرفتن خوشبختی زناشویی این سوال رو مطرح ساختن که فرق سنی بالا در میان همسران موجب تغییر در چگونگی اندیشه و کردار و در نتیجه ایجاد سختی خاصی در راه خوشحالی و راضی بودن زناشویی نخواد داشت؟ تحقیقات جوری یافته های قاطعی بدست نداده؛ اما همه هم نظرند که شباهت سنی هم ارز، بهترین تعادل در زندگی خانوادگی رو به دنبال داره. هر چند محققان در پذیرش اینکه فرق وسیع سنی میان زن و شوهر در بیشتر موارد مثل عامل زیانمند، بر سلامت خونواده اثر میذاره. جملگی هم داستان هستن(نظری،۱۳۸۹).

با این حال در تعیین مرزهایی که اختلاف سنی نباید از اون بالاتر رود وحدت نظر وجود نداره. بعضیا فکر می کنند فرق سنی ۵ تا ۶ سال هستن و بعضیا ۳ تا ۴ سال، ولی با وجود همه این اختلافات چیزی که مسلمه اینه که فاصله وسیع سنی به استواری و پایداری کانون خانوادگی کمک نمیکنه. هر چند در مورد اندازه فرق سنی، هنجاری در دست نیس، پرسشی که با این بحث مطرح می شه بدین قراره : شکاف سنی همیشه موجبات سقوط کیفیت زندگی زناشویی و اختلاف اون رو جفت و جور می آورد ؟ جواب اینطوریه : زندگی خونواده از عناصر زیادی تشکیل می شه که سن زن و شوهر و فاصله اون یکی از اونا هستش. پس حتماً در نتیجه یه عامل این زندگی در برابر تهدید قرار نمی گیره و زیادن آدمایی که شکاف سنی زندگی اونا رو از همسرشون جدا می سازه، ولی بر خلاف اون از زندگی زناشویی موفقی بهره مند هستن(نظری،۱۳۸۹).

دو نظریه در مورد رضامندی زناشویی، زنائی که با مردانی سن بالا تر ازدواج کردن هست. دیدگاه روانکاوی که اعلام میکنه رضامندی زناشویی در پیش این زنان به سختی قابل حصوله و متکی به ویژگیهای جنسیتی مرسومه. در مقابل دیدگاه اجتماعی میگه که اینجور زنائی شانس بهتر یا برابری، واسه رسیدن به رضامندی دارن. با اینکه بازنگری اطلاعات نشون داد که اختلافات سنی همسر اثر نامطلوبی بر توانایی زنائی که با مردان سن بالا تر ازدواج می کنن، واسه رسیدن به رضایت زناشویی نداره ولی دلایلی در دسته که نشون میده اینجور ازدواجهایی جنبه منفی داشته و بازتابی از دیدگاه روانکاوانهه( نظری، ۱۳۸۹).

 

  1. ۱٫ Marital Satisfaction

[۲] . Ellis

[۳] . Roseblse

 

[۴] . Sappington

[۵] .Occhesty

[۶] .Belanche