دانلود پایان نامه درباره افراد سالمند، ناخودآگاه

<![CDATA[د است ، توام با احساس عدم ارزش ، نفی وجود و این احساس که واقعیت های درون و بیرون از بین رفته اند این هذیانها یا توهمات و خطاهای ادراکی توام نیستند .
افسردگی بهت زده
این حالت شدیدترین نوع افسردگی است و تعداد معدودی به آن مبتلا می شوند بیمار افسرده بهت زده اگر درمان نشود مدت ها بیحرکت و بدون هیچ واکنشی می ماند و حتی باید با وسایل پزشکی غذا داد . در هر افسردگی غالاباً حالت خشم وجود دارد البته گاهی ناخودآگاه است احساس خشم عامل مهمی در ایجاد افسردگی است زیرا به قول بسیاری از روانشناسان پویا ،‌افسردگی عبارتند از : خشم فروخورده در بیشتر بیماران ، جهت خشم به جای آنکه به طرف محیط بیرون از بیمار باشد متوجه درون او می شود افسردگی را بروز می دهد در هر حالت افسردگی فرد احساس غم ، افسردگی و ناراحتی می کند گاه این حالت افسردگی یت بی میلی نسبت به لذت زندگی ممکن است به طور نسبی تداوم یابد و یا متناوب باشد بدین معنی که بعد یا فبل از آن علایق فعالیت ها و رفتارهای سالمی وجود داشته باشد . در اختلالات دیستیمیک هیچگونه توهم و هذیانی دیده نمی شود لکن بسیاری از این افراد ،‌دچار اختلال شخصیت نیز هستند .
افسردگی پیری
این اختلال همانطور که از نامش پیداست در دوران پیری رخ می دهد و حالات در این افسردگی اضطراب ،‌بیقراری ، بی اشتهایی و بیخوابی شدید است . احساس گناه و اشتغالات فکری راجع به بیماری های جسمی به حدی است که به مرز هذیان می رسد در این بیماری سابقه این نوع بحران های روانی موجود نیست و در حالیکه ممکن اسنت دچار هذیان باشد ، لکن از هم پاشیدگی تفکر و تداعی را مانند اسکیزوفرنیک ندارد . تعدادزنانی که به این بیماری مبتلا می شوند بسیار بیش از مردان است . دوران این بیماری معمولاً بین ۴۰ تا ۵۵ سالگی در زنان و ۵۰ تا ۶۰ سالگی در مردان است (سراوانی، ۱۳۸۴). نکته مهم : برای دانلود متن کامل فایل پایان نامه ها به سایت sabzfile.com مراجعه نمایید
عوامل ایجاد کننده افسردگی
علل شیمیایی (دارویی)
یکی از سرنخهای مهم افسردگی را بیمارانی بدست داده اند که با مصرف دراوها به نام رسرپین۱ برای درمان فشارخون تحت معالجه قرار گرفتند . پزشکانی که این دارو را تجویز می کردند دریافتند که بعضی از بیماران پس از مصرف آن افسرده می شوند . وقتی که معلوم شد رسرپین از شمارانتقال دهنده های عصبی به نام کاته کولامین می کاهد و پزشکها نتیجه گرفتند که کمبود این انتقال دهنده های شیمیایی در مغز منجر به افسردگی می شود . نوربین فرین بسیار کم تولید افسردگی و نوربین بسیار زیاد ایجاد مانیا می کند . پژوهشگران در این زمینه نتیجه گرفتند که باید دسته کم دو نوع افسردگی وجود داشته باشد نوع مرتبط با نوربین فرین کم و نوعی در ارتباط با سروتونین اندک ،‌در حال حاضر معلوم شده که برخی از داروها مانند استروئید۲ و فنسی کلین هیدورکلرید۳ موجب بروز نشانه های مانیا می شوند .
علل نورونی۴
از جمله نخستین اختلالات جسمانی می توان به غیر طبیعی بودن نورونی اشاره کرد که ناشی از آسیب یا بد عمل کردن مغز است . بیماری هانتینگتون۵ نمونه ایست که می توان از آن یادر کرد ،‌اشخاصی که از این بیماری رنج می برند به تدریج توانایی ذهنی خود را از دست می دهند و از کنترل حرکات اندامهای خود باز می مانند . نکته جالب برای دانشمندانی که در زمینه اختلالات عاطفی کار می کنند این حقیقت است که نشانه های بیماری مانیا افسردگی اغلب در اوایل شروع بیماری هانتینگنون مشاهده می شود به همین دلیل اگر درباره مراحل اولیه بیماری مطالعه کنیم احتمالاً به نکات بیشتری در ارتباط مانیا و افسردگی پی می بریم. یکی دیگر از علل افسردگیس سکته است که در اثر قطع ناگهانی خون به بخشی از مغر ایجاد می شود ، با توجه به پژوهشهای به عمل آمده ،‌۲۵ درصد از اشخاصی که سکته مغزی می کنند به افسردگی بالینی دچار می شوند ، دکتر باب رابینسون ۵روانپزشک بیمارستان جان هوپ کینز و همکاران او به این نتیجه سیده اند که این قبیل آسیبهای مغزی می تواند با نابود کردن عصب های مورد استفاده انتقال دهنده های کاته کولامینی ، ایجاد افسردگی کنند . این گروه همچنین به این نتیجه رسیده اند که محل آسیب دیدگی در مغز ، در چگونگی افسردگی و شدت آن نقش مهمی بازی می کند .
علل غددی
گروه دوم تغییرات جسمانی مرتبط با اختلالات روانی بدکاری و غیرطبیعی بودن غدد آندوکرین۶ است . سیستم آندوکرین شبکه غددی بدن را شامل می شود غده تیروئید که در ناحیه گردن قرار دارد بخش مهمی از نظام غددی آندوکرین بدن را تشکیل می دهد وقتی هورمون تیروئید گفته می شود و فراهم می گردد . کم کاری تیروئید می تواند منجر به درد عضلانی ، ریزش مو ، یبوست و کاهش شنوایی گردد کم کاری تیروئید در بسیاری از موارد افسردگی را در پی دارد (قراچه داغی، ۱۳۷۱ )‌.
نظریه های مختلف درباره افسردگی
نظریه زیست شناختی
پیش فرضهای نظریه زیست شناختی این است که علت افسردگی یا در ژنها قرار دارد که از طریق وراثت از والدین به فرزندان منتقل می شود .
یا نارسایی عمل فیزیولوژیکی است که ممکن است پایه ارثی یا غیر ارثی داشته باشد .
نظریه روان پویای
بر اساس واکنش های ناخود آگاه نسبت به موقعیت های جدید که اساس آنها حوادث قبلی زندگی است تأکید ورزند اکثر نظم بندیهای روان پویایی بر تاریخچه روابط بین فرد و شخصی که او به عنوان یک کودک بیشترین وابستگی را به وی داشته است – معمولاً مادر – متمرکز است ، بدین ترتیب یک سابقه تاریخی افسردگی عبارتند از : اختلال در روابط اولیه کودکی این اختلال ممکن است فقدان واقعی والدین یا یک ترس خیالی درباره از دست دادن
یکی از والدین باشد .
نظریه یادگیری
پیش فرض نظریه یادگیری آن است که افسردگی و فقدان تقویت به هم مربوط است . سوین سوهن و همکاران وی از پیشوایان تحقیق در زمینه افسردگی از نقطه نظر یادگیری هستند . آنها به طور معمول تاکید می کنند که میزان پایین برون شد رفتار و احساسات غمگین یا ناشادی که با افسردگی همبسته می شود مربوط است به میزان پایین تقویت مثبت و یا میزان بالای تجارب ناخوشایند این حالات ممکن است توسط یکی از چندین دلیل ذیل واقع شود :
– محیط فی نفسه ممکن است مسئله باشد ممکن است عوامل تقویت کننده کم یا تنبیه کننده زیاد در محیط مشخص وجود داشته باشد .
– شخص ممکن است فاقد مهارتهای اجتماعی برای جذب تقویت مثبت برای تطبیق موثر با حوادث تنفر انگیز ناخوشایند باشد .
– به علت بعضی از دلایل برای افراد عادی این موضوع ممکن است موجب کاهش رفتار یا کناره گیری گردیده منجر به تقویت ها کمتر یا تنبیه ها بیشتر شود .
نظریه شناختی
احتمالاً بانفوذترین نظریه های روان شناختی که امروزه درباره افسردگی وجود دراد نقطه نظر شناختی است . اساس این نظریه ها این اندیشه است که یک تجربه معین ممکان است روی دو فرد تأثیر بسیار متفاوتی بگذارد . نظریه شناختی بک درباره افسردگی بر روش های درمانی پیشرفته موثر بوده و تحقیقات زیادی را شامل شده است . آرون بک معتقد است که افراد افسرده به این دلیل افسرده اند که راههای اشتباه آلود و مبالغه آمیز در فکر کردن دارند .
شخص افسرده یک نظر منفی درباره خود ، دنیا و آینده دارد به نظر بک این شناختهای منفی علت افسردگی است .
درمان براساس نظریه زیست شناختی
دو گروه داروی عمده که برای درمان افسردگی استفاده می شوند ، تری سیکلیک ها (‌سه حلقه ای ) و منع کنندگان MAO هستند . که هردو گروه می توانند نوراپی نفرین را افزایش دهند .
روان پریشی(پسیکوز)۷
روان پریشی دسته ای از اختلالات روانی است که مردم آن را ” دیوانگی ” می خوانند و شامل اختلال هایی است که فرد بسیار زیاد نیاز به بستری شدن در بیمارستان روانی دارد در این نوع بیماری بر خلاف “نوروز ” با اختلاف های شخصیتی همراه است و فرد این حالت دچار عدم یکپارچگی روانی شده است و به دنیای درون خود فرو می رود ، در این حالت آگاهی نسبت به واقعیات از میان رفته و ارتباط بسیار با دنیای خارج دچار مشکل می شود . این بیماران عمدتاً دچار توهم و هذیان می شوند . توهم عبارتند از : خطای احساسی است که در آن فرد چیزی را که وجود خارجی مندارد حس می کند . توهم ممکن است مربوط به یکی از حواس شنوایی ، بینایی ، بویایی ،‌لامسه و چشایی باشد و یا آنکه چند حسی با هم دچار خطای حسی و توهم شوند .
مثلاً ممکن است افراد صداهای تهدید آمیز بشنوند و یا آنکه موجودی که وجود خارجی ندارد ببینند . هذیان عقیده غلطی است که علیرغم مدارک و شواهد مخالف صریح و عینی و با وجود این حقیقت که سایر اعضای آن فرهنگ چنین عقیده هایی ندارند . شدیداً از سوی بیمار بر آن اصرا می شود . مثلاً ممکن است فرد خود را شخصیتی بسیار مهم بداند و یا آنکه معتقد باشد دیگران برای قتل او دسیسه چینی می کنند . پسیکوز به سه گروه اصلی تقسیم می شوند :
– روان پریشی عضوی
– روان پریشی کنشی
– روان پریشی مانیک
۱ـ روان پریشی عضوی
علت اصلی اختلال وجود ضایعه ای در مغز است که این تغییرات ممکن است مزمن یا موقتی باشد . به طور مثال ، آن نوع مسمویت مغزی که ناشی از مسومیت های مزمن الکل است می تواند باعث بروز چنین بیماری شود . و یا هذیان ناشی از عفونت های جسمی که بسیاری از انواع آن در طول چند روز یا چند ساعت در بیمارستان عمومی بهبود یافته و حتی نیازی برای ارجاع به بیمارستان روانی ندارد زیرا اختلالی بر جای نمی ماند درد درصد کمی از مسومیت مزمن ممکن است تغییرات جسمانی باقی بماند و بیمار دچار اختلال روانی مزمن شود . نوزاد و افراد سالمند که بیشتر مستعد ابتلا به عفونت هستند بیشتر ممکن است به نارسایی های مغزی دچار شوند . روان پریشی عضوی ممکن است در اصل مزمن باشد ، مانند تغییرات دائمی مغزی ناشی از خرابی مواد مغز که در برخی افراد شالخورده رخ می دهد . با مراقبت های پزشکی و پرستاری به نحو قابل توجهی می توان علایم بیماری را کاهش داد . حالت های مزمن به بوسیله بیقراری ،‌گیجی و اختلال شخصیت شناخته می شوند . در بیمارستان های روانی معمولاً چنین بیمارانی دیده می شود .
۲- روان پریشی های کنشی
همچنان که از نام این دسته از بیماری بر می آید این بیماری روی اختلالی در کنش و کار مغز است نه در ساختمان ، روان پریشی های کنشی هیچ اساس عضوی قابل مشاهده ای ندارند . و بر اثر نابسامانی های محیطی – تربیتی بوجود می آیند . انواع روان پریشی ها ( پسیکوزها )‌عبارتند از : انواع اختلالات خلقی یا عاطفی و انواع اسکیزوفرنیها ( قلی زاده کلان ۱۳۷۶ )
الف) اسکیزوفرنی۱
اسکیزوفرنی ، بیماری است که در تمام گروهها سنی دیده می شود ،‌و آن دسته از بیماریها را دربر می گیرد که از همان ابتدا با اختلالهای اساسی در شخصیت ،‌تفکر ،‌زندگی هیجانی ، رفتار ، علاقمندیها و ارتباط با دیگران مشخص می شود . همچنین گرایش به کناره گیری از محیط و گسیختگی درونی در تفکر ، احساس و رفتار شخصی مبتلا به اسکیزوفرنیا دیده می شود که منجر به ناهماهنگی بین حالت عاطفی و افکار و رفتار بیمار می شود .
واژه اسکیزوفرنیا از لغات یونانی “اسکیزان” و “فرن” که از اولی به معنی از هم پاشیدگی و جدایی و دوم به معنی مغز یا روان تشکیل شده است . بنابراین می توان اسکیزوفرنی به جدایی از واقعیت و یا از هم پاشیدگی کل شخصیت فرد دانست(قلی زاده کلان ،‌۱۳۷۶).
زنان و مردان مبتلا به اسکیزوفرنی از چندین جنبه با دیگران تفاوت دارند ، بدین معنی که در مردان ، ظهور علائم در اوایل زندگی است ، سازگاری پیشی از ظهور اختلال ضعیف تر است آسیبهای شناختی بیشتری وجود دارد ، نارسایی های رفتاری زیادتری ملاحظه می شود و پاسخ نسبت به درمان شیمیایی کمتر است ( گلداستین۱ و تسوانگ۲ ، ۱۹۹۰ ).
]]>

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *