دانلود پایان نامه ارشد : بررسی سیر تحول سرسوره­های قرآن موجود در آستان قدس رضوی

<![CDATA[ عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :   دانلود پایان نامه ارشد : مطالعه سیر […]

<![CDATA[

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :   دانلود پایان نامه ارشد : مطالعه سیر تحول سرسوره­های قرآن موجود در آستان قدس رضوی

تکه ای از متن پایان نامه :

سرلوحه سوره و فاصله میان آیات شاخص‌ترین و اولین مکان­هایی بودند که قابلیت تزئین یافتند. در آغاز، این تزئینات شامل کتیبه بسیار ساده عنوان سوره و عدد آیات، به خط کوفی، بدون نقطه و اعراب بوده که با قلم زر و تحریر مشکی نوشته می­شده ­می باشد اما به­تدریج و هم­­زمان با تغییراتی که در زمینه خط صورت گرفت تذهیب نیز دچار تحولاتی گردید که با خط تغییر یافته هماهنگی کامل داشت و به آرایش کتب خطی غنا و شکوه بیشتری می­داد.

به ­نظر می­رسد اولین موضع تزئین سرسوره­ها بوده­اند. سرسوره­ها محل­هایی بودند که مذهبان آنها را با بهره گیری از اشکال هندسی، ستارگان، گل و بوته، شاخه­ها و برگ­ها، انواع ترنج و غیره و با بهره گیری از رنگ­های طلا، لاجورد، شنگرف، سبز و نقره، تزئین و تذهیب می­کردند.

اهمیت تذهیب در کتاب­­آرایی و به­ویژه تأثیر اثرگذار آن در تزئین سرسوره­ها تا به آن جاست که معمولا در مطالعه و تعیین تاریخ آثار می­تواند به­عنوان مهم­ترین فاکتور ارزیابی نسخه­های قرآنی، مورد بهره گیری قرار گیرد. زیرا که این امر در قرآن­های بدون تاریخ کمک می­کند تا با قطعیت بیشتری درمورد تاریخ احتمالی قرآن­ها نظر دهد. لذا در این پژوهش سرسوره­ها به­عنوان شاخص­ترین مکان برای نشان دادن این نقوش مد نظر قرار گرفته تا به مطالعه سیر تحول آنها در چهار دوره صدر اسلام و عباسی، سلجوقی، ایلخانی و تیموری بپردازد و در نهایت با در نظر داشتن طرح­های معرفی شده می­توان شباهت­ها و تفاوت­هایی را در نحوه کاربرد و شکل و تزئین آنها استخراج نمود. برای این مقصود یک جمع­بندی کلی از سرسوره­های این دوره­های تاریخی، می­توان به درک بهتری از اشتراکات و افتراقات موجود میان آنان رسید.

نگاهی به سیر تحول تذهیب در قرآن­های موجود در آستان قدس رضوی و مکاتب عمده صدر اسلام، سلجوقی، ایلخانی و تیموری گویای ارتباط تنگاتنگ بین تحولات باطنی در اندیشه اسلامی و نقوش تذهیب ایرانی اسلامی می باشد که موجب سیر صعودی تعمیق در این زمینه هنری در روند تاریخی شده می باشد، تا به آن حد که نقوش و رنگ­ها به تدریج از سطح به عمق ارتقا یافته و از ساحت طبیعت به فوق طبیعت معنا می­یابند و این اتفاق به دلیل قدم گذاشتن در عرفان و اندیشه اسلامی می باشد.

نکته مهم : برای دانلود متن کامل فایل پایان نامه ها به سایت sabzfile.com مراجعه نمایید

 دانلود پایان نامه ارشد : مطالعه سیر تحول سرسوره­های قرآن موجود در آستان قدس رضوی

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد : مطالعه سیر تحول سرسوره­های قرآن موجود در آستان قدس رضوی

]]>