حذف جک ۳٫۵ میلی متری هدفون بیشتر به نفع اپل است تا مشتریان آیفون ۷

اگه بخوایم به حرف اپل استناد کنیم، حذف جک ۳٫۵ میلی متری از آیفون ۷ نشون دهنده تمایل اهالی کوپرتینو به پیشرفت تکنولوژیه. فیل شیلر، مدیر بخش بازاریابی اپل باور داره: «بعضی از مردم می پرسن که به چه دلیل ما باید جک هدفون آنالوگ رو از آیفون حذف کنیم. اما همه چیز به یه کلمه برمیگرده: جسارت. جسارت برداشتن گامی به جلو و به انجام رسوندن کاری که به نفع همه ماست.»

مدافعان اپل از همین حالا واسه دفاع از تصمیم اپل، جملات شیلر رو تکرار می کنن. هرچه نباشه تکنولوژی جک هدفون بسیار قدیمی شده و اصلاً به چه دلیل مثل درایو سی دی و پورت اترنت روی لپتاپا از دست اون خلاص نشیم؟ به هرحال جک ۳٫۵ میلی متری هدفون تنها یه کانکتوره که میشه اونو با فناوری وایرلس دیگری جانشین کرد.

حذف درایو سی دی به نفع کاربران تموم می شد و آسونترین تغییری که با خود به همراه می آورد، تولید لپتاپایی باریک تر و سبک تر بود؛ اما درباره حذف جک هدفون نمیشه اینجور حرفی زد. اگه به شکلی خلاصه به مسئله نگاه کنیم، آسونترین مشکلاتی که با حذف جک هدفون به همراه میاد، اختلاف هدفونای قدیمی، محال بودن گوش سپردن به موزیک هنگام شارژ و نیاز همیشگی به آداپتوری کوچیک واسه استفاده دوباره از این جکه. و اینا فقط بخشی از زیانای تصمیم گذشته اهالی کوپرتینوه.

از طرف دیگه، حذف جک هدفون به شکل غافلگیرکننده ای منافع بسیار کمی واسه کاربران داره. در واقع حذف این جک فضای بسیار کمی رو در آیفون آزاد می کنه. و با اینکه این موضوع حقیقت داره که پورت لایتنینگ، کیفیت صدای بهتری با خود به همراه می آورد، اما این گزینه واسه سالای متمادی در اختیار دارندگان آیفون بوده؛ حالا اپل می خواد همه رو به به کار گیری این گزینه مجبور سازه.

با اینکه به سختی میشه گفت که کنار گذاشتن جک هدفون به نفع مشتریان میشه، ولی منافعی که اپل با این کار به دست می آورد به شکلی بسیار روشن تر دیده می شن. آیفون ۷ ً به وسیله ده ها میلیون نفر طی همون ماه اول عرضه، خریداری می شه و نبود وجود جک هدفون دلیل می شه تا بخش اعظمی از این خریداران، به فکر خرید هدفونای لایتنینگ یا بلوتوث بیفتن؛ اپل از هر دوی این بخشا نفع می بره.

هر شرکت تولیدکننده هدفون، واسه تولید کالاهایی مجهز به پورت لایتنینگ باید حق امتیازهای واسه اپل رو بخره. گزارشا هم از این مسئله حکایت دارن که اپل به ازای فروش هر واحد از دستگاه های مجهز به کانکتور لایتنینگ، سهم کوچیکی رو واسه خود بر می داره. پس حتی تغییر کم در فروش هدفونای لایتنینگ که محبوبیت بسیار کمی دارن، بُردی بزرگ واسه ساکنین کوپرتینو هستش؛ چون که اپل بخشی از سود حاصل از فروش این اجناس رو دریافت می کنه.

نکته مهم : برای دانلود متن کامل فایل پایان نامه ها به سایت sabzfile.com مراجعه نمایید

storage.canoe.com-w600

اما موضوع فقط به لایتنینگ محدود نمی شه. نبود وجود جک هدفون در آیفون دلیل می شه تا فروش هدفونای بلوتوث هم زیاد شه. و اتفاقاً اپل هم شرکت شماره یه تولیدکننده هدفونای بلوتوث، یعنی Beats رو در اختیار داره.

طبق آمار ماه جولای NPD، درآمد بیتس از هدفونای بلوتوث، از کمپانیای دیگه مثل ال جی، Bose و Jaybird پیشی میگیره. از دید واحدهای به فروش رفته هم اگه به موضوع نگاه کنیم، بیتس یه چهارم از بازار هدفونای بلوتوث رو در اختیار داره.

هدفونای بلوتوث به شکلی غیرقابل رد، سود تر از بقیه هدفونا هستن. NPD میگه که ۵۴ درصد از دلارهای هزینه شده در این بازار، به هدفونای بلوتوث تعلق داره. به بیان دیگه، این هدفونا با بالاترین قیمت فروخته می شن، بیشترین سود رو به همراه دارن و شرکت زیرمجموعه اپل، بیشترین سود رو از اونا داشته.

علاوه بر این، NPD میگه که فروش هدفونای بلوتوث در حال زیاد شدنه و رشدی ۶۴ درصدی نسبت به سال گذشته رو به خود دیده. و تصمیم حذف جک هدفون از طرف اپل هم شایدً با هدف رشد بیشتر از قبل این بازار در پیش گرفته شده.

بن آرنولد، یکی از تحلیل کنندگان NPD میگه: «این مسئله ً به نفع تموم بازار میشه چون مردم از هدفونای برنده های مختلفی استفاده می کنن. اما به نظرم بیشترین نفع رو بیتس، به عنوان اصلی ترین بازیکن بازار هدفون میبره و می تونه دست به کارایی مثل تبلیغ اجناس خود در فروشگاه های اپل بزنه.»

همونطور که انتظار می رفت، اپل هم از همین حالا خود رو واسه پوش,ندن جامه عمل به این مسئله آماده کرده. شرکت ساکن کوپرتینو در اتفاق روز چهارشنبه خود از اولین هدفونای وایرلس خود به نام AirPods رونمایی کرد که هرچند با قیمت ۱۵۹ دلار فروخته می شن، اما کیفیت صداشون با EarPodای ۲۹ دلاری قبلی فرقی نداره.

alp-airpods-headphones-201609-w600

اپل هم اینکه بخش کوتاهی از مراسم خود رو در اختیار بیتس گذاشت و تماشاگر معرفی سه هدفون بلوتوث جور واجور به اسمای Solo 3 Wireless (با قیمت ۲۹۹٫۹۵ دلار)، Powerbeats 3 (با قیمت ۱۹۹٫۹۵ دلار) و Beats-X (با قیمت ۱۴۹٫۹۵ دلار) بودیم.

وقتی اپل سی دی درایو و پورت اترنت رو از لپتاپا حذف کرد، کار خودشو با یه محصول شروع کرد: اولین مک بوک ایر. این دستگاه قیمت خیلی بالایی داشت و عوضش، از سخت افزار خیلی قدرتمندی بهره نمی بره. مک بوک ایر ساخته شده بود تا راه رو واسه پیشرفت تکنولوژی در چند سال بعد از عرضه خود صاف کنه و از همون اول هم بازاری محدود رو هدف قرار داده بود.

اپل در اون زمان یکی از کوچیکترین بازیکنان بخش لپتاپ به حساب می رفت. اما حذف سی دی درایو دلیل شد تا دیسکا کنار زده شده و اپ استور، پا به زندگی بزاره. اما این بار موضوع به کلی فرق داره. اپل در بخش موبایلای هوشمند، قدرت تعیین استانداردهای جدید رو داره و ضمن حذف جک هدفون از مهم ترین اجناس خود، از مردم می خواد که با این تصمیم کنار بیان؛ اونم بدون هیچ دلیل روشن و منطقی.

اپل باور داره فناوریای بدون سیم، آینده تکنولوژی هستن و هیچکی با این نظر اهالی کوپرتینو مخالف نیس. اما اصلا نمی تونیم باور کنیم که اپل فقطً واسه صاف ساختن راه پیشرفت تکنولوژی، باور به حذف جک هدفون داره. اپل الان چشم اندازی واسه خود در نظر گرفته و می خواد از بازاری در حال رشد، بیشترین نفع رو برده و هدفونا رو بیشتر از قبل وارد اکوسیستم شرکت خود کنه.

اصلی ترین هدفی که با کنار گذاشتن جک هدفون محقق می شه، کمک به پیشرفت کمپانیای تولیدکننده هدفونای بلوتوث میشه. اپل فقطً تصمیمی تجاری گرفته و هیچ چشم انداز دیگری واسه صنعت تکنولوژی نداره.