به گفته ایلان ماسک، تسلا و اسپیس اکس تنها ۱۰ درصد شانس موفقیت داشته اند

کارآفرینان چقدر به ریسکای تازه خود شانس میدن؟ براساس تجربه میشه گفت عادی ترین جواب این سؤال این میشه که اونا «شانس خود رو از دست نمی دن» و این یعنی تجسم باور تفکر مثبت.

اما جواب یاد شده حتماً هوشمندانه ترین جواب ممکن نیس. هر کسی که کار و کاسبی ای به راه میندازه باید بدونه رسیدن به موفقیت تا چه حد سخته. ایلان ماسک تازگیاً در جواب خبرنگار یکی از خبرگزاریا در مورد سه کار و کاسبی اصلی خود یعنی اتومبیلای برقی (تسلا موتورز)، سفرای فضایی (اسپیس اکس) و انرژی خورشیدی (سولارسیتی) گفت واسه هیچ کدوم از اونا شانس زیادی قائل نبوده. در واقع از نظر اون تسلا و اسپیس اکس در درازمدت تنها ۱۰ درصد شانس موندگاری داشتن.

در ادامه این مطلب با سایت ما همراه باشین.

البته اون حالا نظرش رو تغییر داده و فکر میکنه این دو شرکت باقی می مانند. اون میگه: «هم تسلا و هم اسپیس اکس مشتریان زیادی دارن و واقعاً اعتماد تعداد خیلی از مشتریان خود رو جلب کردن؛ این دو، سازمانای محکمی هستن. هر وقت مشتریان واقعاً موفقیت شما رو بخوان، موفق میشین».

اما حتی این موضوع هم محدودیتای خاص خود رو داره. مشتریان علاقمند به یه کار و کاسبی نمی تونن با مدیریت و یا عملکردای بد کنار بیان. بعضی از ویژگیایی که به ایلان ماسک کمک کردن بر مشکلات غلبه کنه و به موفقیت برسه رو در ادامه از نظر می گذرونین.

این مطلب را هم بخوانید :  بررسی اولیه DS4 CROSS BACK؛ متفاوت به سبک فرانسوی

نوآوری؛ کلید موفقیت

نکته مهم : برای دانلود متن کامل فایل پایان نامه ها به سایت sabzfile.com مراجعه نمایید

شما می تونین کار و کاسبی ای مثل دیگه کسب و کارا داشته باشین، اما در این صورت احتمال اینکه به کار و کاسبی بزرگی تبدیل شید کمه. هر شرکتی باید نوآوری داشته باشه و مشکلات تازه ای واسه حل کردن، راه حلای تازه ای واسه مشکلات قبلی، و راه های جدید واسه جلب رضایت مشتری پیدا کنه.

باخبر شدن از احتمال شکست

روشنه که ماسک در اول کار شکست این دو شرکت خود رو نه فقط ممکن بلکه به طور کاملً محتمل می دونست. اون در یکی از مصاحبه هاش که در سال ۲۰۰۵ انجام داده بود، با اشاره ای روشن به یکی از دیالوگای فیلم آپولو ۱۳ گفت: «یه تصور نابخردانه ای که در ناسا هست اینه که شکست در این سازمان جایی نداره. شکست یکی از گزینه های محتمله. اگه در هیچ موردی با شکست مواجه نمی شین، به اندازه کافی نوآوری به خرج نداده اید».

وقتی همه چیز خوب پیش بره، چیز زیادی یاد نمی گیرین و اگه در حال یادگیری نباشین نمی تونین خود رو با تغییرات و یا آینده وفق بدین.

داشتن هدف

دقیق شدن و فوکوس کردن روی پول اشکالی نداره؛ خیلی از کارآفرینان با همین تمرکز شرکتای موفقی بنا می کنن. اما بهره مندی از یه چارچوب بزرگتره که وقتی پول بیشتر شما رو از جاتون تکون نمی ده، باعث می شه قدمای بزرگ تری وردارین. ایلان ماسک در جایی گفته: «اگه چیزی به اندازه کافی مهم باشه، حتی اگه همه چیز بر خلاف اون بود بازم باید اونو به انجام برسونین».

این مطلب را هم بخوانید :  خورشید چگونه کار می کند؟

عزم راسخ

دونستن اینکه کجا می خواین برید کافی نیس. باید آمادگی این رو داشته باشین که هر کاری لازمه انجام بدین تا خواسته هاتون به واقعیت بدل شن. ماسک در مصاحبه ای مسئله خوش بینی یا بدبینی رو رد کرد و گفت: «خدا رو تماشاگر می گیرم هر کاری که لازم باشه انجام میدم تا کار به نتیجه برسه».

کمک گرفتن از بقیه

خیلی از آدما به اشتباه فکر می کنن ماسک همه کارا رو خودش انجام میده. وجود اون واسه تموم فرایندها حیاتیه، اما اونم واسه انجام کارایی که خودش از پس اونا بر نمیاد به کمک بقیه نیاز داره. ماسک در تسلا در اصل یه سرمایه گذار بود. این بقیه بودن که با مهندسی و مهارتای علمی خود در آخر تونستن خودروی الکتریکی مورد پسند مردم رو بسازن. اون در اسپیس اکس هم موتور موشک طراحی نمی کنه و بیشتر کارا رو مهندسان و طراحان این شرکتا انجام میدن.

پس خودتون رو در جمع آدمایی بذارین که از مهارتای لازم واسه تحقق بخشیدن به چشم اندازتون بهره مند باشن.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *