بررسی تطبیقی مفهوم ،اهداف،اصول و روش های تربیت معنوی از دیدگاه علامه طباطبایی و دیوید کار – دانلود

<![CDATA[

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : مطالعه تطبیقی مفهوم ،اهداف،اصول و روش های تربیت معنوی از دیدگاه علامه طباطبایی و دیوید کار

تکه ای از متن پایان نامه :

خواهی ،تکامل بشر ،استقلال و عزت جامعه ،برادری و دوستی با ملل دیگر ، صحت ، تزکیه و تذهیب یا پرورش منش اخلاقی می باشد

معنوی نخواهد داشت(فیض کاشانی،۱۳۷۱)در حدیث پیشین امام کاظم علیه السلام با واژه زیبای «الرّاحل الیک» به این نکته ژرف، اشارتی زیبا دارد.

دوم اینکه متربی باید بداند هر لحظه، در ضمیر و درون او حالی و حالتی و خاطرهای و خطوری پدیدار میشود و بر اندیشه و رفتارش تأثیر میگذارد که چه بسا زندگی دنیایی و آخرتی او را تباه کند و او را به انحراف و سقوط بکشاند؛ پس اگر خود را دوست دارد و به سعادت و کامیابی خود میاندیشد، باید در پی شناخت و درمان  کاستیها و رذیلتها باشد و به تربیت معنوی همت گمارد، تا به دیدار خداوند بار یابد.(فیض کاشانی،۱۳۸۳)دیدیم طبق فرموده امام هفتم علیه السلام   در حدیث پیشین، کسی که به حقیقت، خدا را بخواهد، نیازمند عزم استوار و اراده جدی می باشد.

سوم اینکه متربی باید بیدار گردد و از غفلت به درآید و بداند بدون پیراستگی از رذایل و آراستگی به فضایل، آبادانی و نورانیت دل که همان تربیت معنوی می باشد، حاصل نمیشود و زندگی غیر از سیاهی و تاریکی نخواهد بود. در نظر داشتن این نکته مهم، موجب شده می باشد در متون دینی و عرفانی، نقطه شروع و دستورالعمل آغازین تربیت معنوی، یقظه و بیداری باشد. در مناجات شعبانیه چنین میخوانیم:

اِلهى لَمْ یَکُنْ لى حَوْلٌ فَانْتَقِلَ بِهِ عَنْ مَعْصِیَتِکَ اِلاّ فى وَقْتٍ اَیْقَظْتَنى لِمَحَبَّتِکَ ؛(قمی ،۱۳۸۷)

بارالها! مرا آن توان نیست که خود را از نافرمانیات برهانم، مگر آنگاه که تو از سر محبت و رأفت، بیدارم سازی.

در این سخن آسمانی، یقظه دستمایه اصلی سالک الی الله شناخته شده می باشد.

ب: راههای تـقویت اراده

برای بسیاری، این سؤال هست که چگونه میتوانند اراده خود را تقویت کنند و به محض تصمیم گرفتن و فراهم بودن شرایط و اسباب، آن را جامه اقدام بپوشانند؟ در پاسخ سؤال، به سه راه اشاره میکنیم

نکته مهم : برای دانلود متن کامل فایل پایان نامه ها به سایت sabzfile.com مراجعه نمایید

 مطالعه تطبیقی مفهوم ،اهداف،اصول و روش های تربیت معنوی از دیدگاه علامه طباطبایی و دیوید کار

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد : مطالعه تطبیقی مفهوم ،اهداف،اصول و روش های تربیت معنوی از دیدگاه علامه طباطبایی و دیوید کار

]]>