دسته بندي علمی – پژوهشی : ارایه‌ی یک روش مسیریابی برای شبکه‌های حسگر بی‌سیم با هدف افزایش طول …

در این فصل ابزارها و نرم افزارهایی که در پیاده‌سازی الگوریتم مسیریابی پیشنهادی به کار رفته‌اند بررسی شده است.همچنین نحوه‌ی طراحی پروتکل مسیریابی و اجرای آن ارایه شده است.

۴-۱ نرم‌افزارهای شبیه‌سازی شبکه‌های حسگر بی‌سیم

در این قسمت توضیح کوتاهی درباره‌ی شبیه‌سازهای شبکه‌های حسگر بی‌سیم ارایه شده است و دلایل انتخاب نرم افزار NS-2[35] برای شبیه‌سازی الگوریتم پیشنهادی این پژوهش مطرح شده‌ است.
NS-2 نسخه دوم شبیه‌ساز NS می‌باشد که در سال ۲۰۰۷منتشر گردید]۳۳[. این شبیه‌ساز به عنوان استانداردترین شبیه‌ساز در زمینه‌ی شبکه‌های بی‌سیم و غیر بی‌سیم به حساب می‌آید. NS-2 شبیه‌ساز شیء‌‌گرایی است که بر اساس دو زبانC++ و[۳۶]oTcl طراحی شده است.
شبیه‌ساز جاوا (J-Sim) یکی‌دیگر ازمعروف‌ترین شبیه‌سازها در بحث شبکه‌های حسگر بی‌سیم می‌باشد که در سال ۲۰۰۷‌ معرفی شد]۳۴[. این شبیه‌ساز بر اساس معماری اجزای مستقل طراحی گردیده و از دو زبان Java و oTcl استفاده می‌کند. این شبیه‌ساز بر پایه‌ی اجزای مستقلی است که این اجزای مستقل با ارسال و دریافت اطلاعات از طریق کانال‌های ارتباطی با هم در ارتباط هستند.
SENSE[37] شبیه‌ساز دیگری است که بر خلاف NS-2 و J-Sim مخصوص شبیه‌سازی شبکه‌های حسگر بی‌سیم طراحی گردیده است]۳۵[. SENSE فقط از زبان C++ استفاده می‌کند و واسط کاربری آن فایل متنی است.همچنین نتایج شبیه‌سازی را در یک فایل متنی قرار می‌دهد.
جدول ۴-۱ به صورت خلاصه ویژگی‌های سه شبیه‌ساز معرفی شده را نشان می‌دهد. در این پژوهش از شبیه‌ساز NS-2 برای پیاده‌سازی الگوریتم پیشنهادی استفاده شده است.
جدول۴-۱٫ مقایسه‌ی شبیه‌سازهای شبکه‌های حسگر بی‌سیم

ویژگی NS-2 J-Sim SENSE
نصب نرم افزار مشکل آسان متوسط
ورژن قابل نصب درMicrosoft Windows خیر بلی خیر
مقبولیت میان دانشمندان و مراکز آموزشی بلی بلی خیر
شئ‌گرا یا جزء‌گرا شئ‌گرا جزءگرا جزءگرا
زبانبرنامه‌نویسی C++, oTcL Java, oTcL
منبع فایل کامل این پایان نامه این سایت pipaf.ir است
این مطلب را هم بخوانید :
طراحی نظام بودجه ریزی عملیاتی در واحدهای دانشگاهی- قسمت ۵