اخترشناسان «سیاهچاله های فوق کلان جرم» را در اعماق جهان هستی کشف کردند

مشکی چاله ها نامر ئی هستن و به خاطر همین تخمین زدن بزرگی اونا کار سختیه. جرم اونا می تونه از چند برابر تا چند میلیارد برابر جرم خورشید باشه. تازگیاً دسته جدیدی از این اجرام کیهانی موسوم به «مشکی چاله فوق کلان جرم» (Ultramassive black holes) کشف شده که اخترشناسان رو به فکر تعیین مقیاسای جدید انداخته. براساس تحقیقات جدید انجام شده به وسیله تلسکوپ پرتو ایکس چاندرای ناسا، گونه نوین این مشکی چاله ها اندازه ای بسیار بزرگ تر از برآورده های قبلی دارن.

براساس اندازه الان، کوچیک ترین دسته از مشکی چاله ها یعنی سیاهچالهای ستاره وار اندازه ای برابر ۵ تا ۳۰ جرم خورشیدی دارن. بعد از اونا گروهی به نام سیاهچالهایی با جرم متوسط با اندازه ای برابر ۱۰۰ تا ده هزار برابر جرم خورشید قرار گرفته، و در آخرً سنگین وزنا هستن که میلیونا یا میلیاردها برابر خورشید هستن و مشکی چاله های کلان جرم لقب گرفتن.

از اونجا یی که فاصله بسیار زیادی بین میلیون و میلیارد هست، به همین خاطره اخترشناسان ادعا می کنن که باید دسته بندی دیگری واسه این طبقه بندی به وجود بیاد و فقط به بزرگ ترین مشکی چاله ها اختصاص داشته باشه. جرم این مشکی چاله های جدید که مشکی چاله فوق کلان جرم نا م دارن، ده ها میلیارد برابر بیشتر از خورشیده. مثلا مشکی چاله S5 0014+813 یکی از بزرگترین مشکی چاله های کشف شده که حدود ۴۰ میلیارد برابر خورشید جرم داره.

محققان واسه جمع آوری بانک اطلاعاتی کامل واسه دسته بندی جدید مجبور شدن که اطلاعات ۷۲ کهکشون رو که با زمین ۳.۵ میلیارد سال نوری فاصله دارن بدست بیارن. هرچه این مشکی چاله ها بزرگتر باشن می تونن جریانای پرفشار ماده و گاز بیشتری پرتاب کنن. اخترشناسان از این مطلب به نفع خود استفاده کرده و با اندازه گیری روشنایی این جریانا، جرم مشکی چاله ها رو حساب می کنن.

با بررسی طول موج رادیویی و اشعه ایکس منتشر شده به وسیله این مشکی چاله ها، تیم تحقیقاتی مورد بحث تونستن اجرامی رو شناسایی کنن که حدود ۱۰ برابر جرم بیشتری نسبت به محاسبات قبل داشتن. حدود ۴۰ درصد از این اجرام خیلی راحت در دسته فوق کلان جرم قرار می گیرن چون جرم اونا حدود ۱۰ میلیارد برابر بیشتر از خورشیده.

این مسئله می تونه درک علاقه مندان به اخترشناسی در این بخش رو عوض کنه به چه دلیل  که قبل از این اخترشناسان باور داشتن مشکی چاله های کلان جرم و کهکشونای دور و برشون و به طور آهسته در حال گسترش ان اما حالا مشخص شده که این روند بسیار سریعتر از تصورشون در حال پیشرفته و حتی ممکنه افزایش بی اندازه و محدودیت اندازه اونا به ویرانی کهکشونا برسه.

یه ستاره چیجوری منفجر می شه؟

نکته مهم : برای دانلود متن کامل فایل پایان نامه ها به سایت sabzfile.com مراجعه نمایید

محققان واسه اولین بار سیاراتی فرا کهکشانی رو دیدن

همکاری سیاهچالها و خوشهای کهکشانی واسه تولید پر انرژی ترین ذرات عالم

تحقیقات جدید به اشتباه ۵۰ ساله در مورد کهکشون اندرومدا پایان داد