عشق و گذر زمان

زمان عاشقی و گذر وقت

دکتر جوونا آرانتس در حال آزمایش این موضوعه که وقتی یه جفت جذاب و مناسب خود رو واسه اولین بار می بینیم، تغییری در درک ما از زمان اتفاق میفته یا نه، که میشه اونو با فشارهای تکاملی که اجدادمان با اون روبرو بودن توضیح داد.

آرانتس گفت “ایدۀ اولیه واسه تحقیقات ما از یه باور عامیانه میاد که وقتی در اولین نگاه عاشق کسی میشیم زمان به نظر آهسته می شه یا حتی وای میسته. این موضوع در فیلما و آهنگای مختلفی هم نشون داده شده.”

آرانتس میگه “ما از یافته های تحقیقات قبلی می دونستیم که درک وقتی در موقعیتای واقعی که واسه ما تهدید کننده هستن، مثل حوادث رانندگی، بانجی جامپینگ، یا حتی مثالایی با شدت کمتر مثل تماشای عکسایی از مارها در آزمایشگاه، می تونه آهسته شه.”

این تغییرات در درک زمان، که می تونن بسیار ظریف و نامحسوس باشن، با ایجاد تغییرات در آگاهی ما اتفاق می افتن و به وجود اومده ان چون که شانس ما رو واسه زنده موندن بیشتر می کنن. از یه نگاه تکامل گرایانه، منطقیه که تغییرای مشابه در درک زمان هم در موقعیتای مربوط به تولید مثل، مانند وقتی که یه جفت جذاب و مناسب رو واسه اولین بار می بینین، اتفاق بیفتن.

آرانتس این جوری میگه “درسته که اینطوره، این موضوع با حرفای دور و بر عشق در اولین نگاه همخوانی داره. اما وقتی که ما به نوشته های علمی نگاهی انداختیم فهمیدیم که تا قبل از این هیچ آزمایشی در این مورد انجام نشده.

این مطلب را هم بخوانید :
علت لرزش عضلات بدن هنگام بدنسازی چیست؟

در اولین تحقیقمان، که تازگیا تو یه مجله روانشناسی منتشر شد، شرکت کنندگان زن عکسایی از مردان و زنان جذاب و غیر جذاب رو دیدن که واسه زمان کمی در کامپیوتر نشون داده می شدن و اونا باید با نگاه داشتن کلیک ماوس، یه وقتی که این عکسا نشون داده شدن رو تخمین می زدن.”
اون اضافه می کنه “ما فهمیدیم که مدت زمان تخمین زده شده واسه مردان جذاب طولانی تر از مردان غیر جذاب بود، در حالی که هیچ فرقی در مدت زمانای تخمین زده شده در مورد زنان جذاب و غیر جذاب نبود. این یافته های، پیش بینی ما از حساس بودن سیستم درک وقتی به تولید مثل رو تائید می کنن”

حال محققان می خوان یافته های اولیه رو دنبال کنن و به صورت منظمی نقش درک وقتی رو در جذب شدن به جنس مخالف بخونن. اونا از روشای آزمایشگاهی و واقعی واسه جستجو در اون چیزی که خودکار و از روی غریزه در سیستم ادراکی ما اتفاق میفته، استفاده می کنن.

نکته مهم : برای دانلود متن کامل فایل پایان نامه ها به سایت sabzfile.com مراجعه نمایید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *