عشق و عاشق شدن در دانشگاه، یک تجربه متفاوت!

نکته مهم : برای دانلود متن کامل فایل پایان نامه ها به سایت sabzfile.com مراجعه نمایید

اگه دانشگاه رو گذرونده باشین به احتمال زیاد با موضوع عاشق شدن در دانشگاه ، ناشناس نیستین و با .

به گزارش آلامتو و به نقل از سپیده دانایی؛ در شروع زندگی دانشجویی، پرنده های نورسی بودین که تا دیروز در زیر پر و بال مادران خود آروم گرفته بودین.

ماشین های خودکار حفظ کتاب ها وگزینه ها، قهرمانان خوش باور عشق های خیالی، خستگان و آزردگان میدون درس و تست! عصیانگران عصبانی از مراقبت های گاه و بیگاه بزرگ ترها، و خاموشان پرآزرمِ از به زبون آوردن یا به خیال کشیدن نام و نشون دختر یا پسری آشنا و بیگانه، یه باره خود رو در کنار ده ها نفر از همسالان جنس مخالف می بینن، هیجان زده و نگران می شن و هرکدوم با انگیزه ای در دام نگاهی، لبخندی و کلامی می افتند.

عشق تو یه نگاه

روز اول دانشگاه واسه همه پر از خاطره س. احساس موفقیت و افتخار، کشیدن یه نفس راحت بعد از کنکور، آماده شدن واسه محیط تازه و تجربیات نو و… .

یکی از جالبترین خاطرههای روز اول دانشگاه رو رضا، دوست شیرازیم، برام تعریف کرد. روز اول به مناسبت ورود ما به دانشگاه جشن مفصلی گرفته بودن و بعد از ثبتنام و جشن، دانشجوهای سال بالایی قسمتهای جور واجور دانشگاه رو به ما نشون میدادن.

بیشتر دانشجوها نسبت به محیط جدید احساس غریبی می کردن. اما داستان در مورد فرشته فرق میکرد. اون دختر صمیمی و خونگرمی بود که از همون اول شروع کرد با اولین نفری که کنارش بود یعنی رضا صحبت کردن.

رضا که هیچوقت رابطه مستقیم با دخترها نداشت و از خونواده های سنتی و مذهبی بود، اولش خجالت میکشین. ولی کمکم یخ اون هم آب شده بود و شروع کرده بود به گرم گرفتن با فرشته. در تموم روز اول دانشگاه، شاید تنها کسائی که با هم مشغول صحبت شدن، رضا و فرشته بودن.

بعدا رضا واسه من تعریف کرد که آنشب از خوشحالی تا صبح نخوابیده و احساس میکرده عشق رویاهایش رو پیدا کرده.

یکروز صبح که رضا به عشق دیدار فرشته راهی دانشگاه شده بود، فرشته به محض دیدار اون سلام و احوالپرسی گرمی کرده بود و با هم به طبقه سوم دانشگاه که کلاسه ها برگزار میشد رفته بودن. اما قبل از رفتن سر کلاس، فرشته پسر قدبلندی رو که از اونجا رد میشد، صدا زد و رضا رو به اون معرفی کرد. «فرید، این رضا همکلاسیمه که برات تعریف کردم؛ رضا، فرید شوهرم.»

هنوزم وقتی که رضا این خاطره رو تعریف میکنه، از خجالت سرخ میشه. از این خاطرات عشق تو یه نگاه و تو یه روز، تا دلتون بخواد به یاد دارم.

هر چند که با گذشت زمان و شروع کلاسه ها، روابط بیشتر از روزای قبل برمبنای شناخت ادما از هم شکل میگیره، اما خیلی از عشقها در همون روزای اول به دلیل کمبود شناخت ادما از جنس مخالف، فرقای فردی و فرقای فرهنگی، خیلی راحت به شکست کشیده میشه.

این مطلب را هم بخوانید :
علت خشکی بیش از حد پوست صورت و درمان آن

ترم اولیه ها و جنس مخالف

جوانان یا بهتر بگیم نوجوانانی که به عنوان دانشجو، زندگی پرفراز و نشیب دانشگاهی رو شروع میکنن، در دوستی با افراد جنس مخالف – که دارای بعضی فایده های روانی و اجتماعیه- گاه دچار مشکلات و بحرانهایی می شن که تا سالیان دراز، مثل ابری تیره بر آسمون زندگی اونا سایه میافکند و سرحالی و کامروایی رو از اونا دور میکنه.

College

سال اولی کیست؟

بیشتر سال اولیه ها پسران و دخترائی هستن ۱۹،۱۸ساله، که تا حدود سه ماه قبل از ورود به دانشگاه دانشآموزانی بودهاند تلاشگر و پرکار که زمان زیادی رو به درس و مشق مدرسه میگذراندهاند و تنها نگرانی و نگرانی فکری اونا پذیرفته شدن در دانشگاه بوده.

در دوران علم آموزی، پدران و مادران اونا، مخصوصا در دوسال آخر مدرسه، همه نوع پشتیبانی عاطفی، مالی و امکاناتی رو به اندازه توان خود، در اختیار بچه هاشون قرار میدادن و در کنار محبت و پشتیبانی زیاد و بیدریغ، به همه کارای اونا مثل زمانهای رفت و اومد، خوابیدن و استراحت، روش گذروندن اوقات فراغت و خصوصیات دوستان و خانوادههایشان نظارت می کردن.

بیشتر سال اولیه ها، تا قبل از ورود به دانشگاه تماس زیاد و نزدیکی، حتی با جوانان غیرهمجنسِ فامیل هم نداشتن.

اونا در زمان علم آموزی، کشش جنسی خود رو با پشتوانه تربیت دینی و به خاطر نهی و مراقبت والدین و هم خستگی به وجود اومده بوسیله پرکاری، کنترل می کردن و یا خلاص شدن از اون رو به رؤیاهای شبونه و روزانه میسپردند.

از طرف دیگه چون نظام آموزشی ما در ایران، تأکید خود رو بر نگهداشتن مطالب ده ها کتاب پرحجم درسی گذاشته و به تأیید و پشتیبانی خانواده های ناآگاه و نگران، و هم صدا با بنگاههای آزمند تقویتی و کنکور، شعار «زگهواره تا گور تستی بزن!» رو به جای آموزهای «زگهواره تا گور علم بجوی» و «توانا بود هر که دانا بود» نشانده س، نوجوانان ایرونی، نهتنها مهارتهای ایجاد رابطه، حل مسئله، کنترل خشم، بیان وجود، خویشتنداری و مقابله با استرس رو نمیآموزند، بلکه با وجودهایی پر از اضطراب، کمرویی، ضعف اعتماد به نفس و احساس گناه و سرمست از رتبه های یه رقمی و دورقمی، به غرقاب محیطی پر از ابهام و مشکل با و پرسشهای جدید پرت می شن!

آری، در شروع زندگی دانشجویی، پرندههای نورسی بودین که تا دیروز در زیر پر و بال مادران خود آروم گرفته بودین. ماشینهای خودکار حفظ کتابها وگزینهها، قهرمانان خوشباور عشقهای خیالی، خستگان و آزردگان میدون درس و تست! عصیانگران عصبانی از مراقبتهای گاه و بیگاه بزرگترها، و خاموشان پرآزرمِ از به زبون آوردن یا به خیال کشیدن نام و نشون دختر یا پسری آشنا و بیگانه، یهویی خود رو در کنار ده ها نفر از همسالان جنس مخالف می بینن، هیجانزده و نگران می شن و هرکدوم با انگیزه های در دام نگاهی، لبخندی و کلامی میافتن.

این مطلب را هم بخوانید :
علائم اختلال خلقی فصلی چیست؟

انگیزههای رابطه

کشش طبیعی: مهمترین انگیزه توجه به جنس مخالف، کششیه سالم و ذاتی که خدا در نهاد آدم قرار داده. در مقالههایی که در شماره های قبل سپیده دانایی نوشتهایم، یادآور شدهایم که سیمای دوستی با جنس مخالف در سه دوره تحولی: تولد تا ۶ سالگی، ۷ تا ۱۲سالگی و نوجوونی و بعد از اون، با هم فرق دارن. از سن ۱۳ سالگی، همزمان با افزایش ترشحات غدد درونریز، رشد ابعاد جسمی و ظاهر شدن ویژگیهای اولیه و ثانوی جنسی، توجه به محرکهای جنسی و جنس مخالف در نوجوون بیدار میشه و به مرور شدت میگیره.

جفت و جور بودن زمینه دوستی: چون دختران و پسران زیادی یا با هم تو یه رشته درس میخونن و یا تو یه دانشگاه کنار هم هستن، فرصت زیادی واسه تماس با همدیگه پیدا میکنن.

آزادی واسه ایجاد رابطه: دانشجویان چه در شهر خود درس بخونن، چه در شهری دیگه، مانند دوره دبیرستان در برابر نظارت و مراقبت شدید والدین و بزرگترهای خود نیستن. از این رو، راحتتر و بدون ترس میتونن مبادرت به دوستی با جنس مخالف کنن.

استقلالطلبی: عدهای از جوانان که فکر میکنن قبل از دانشگاه استقلال و آزادی عمل نداشتهاند، بیشتر از بقیه حریصاند که استقلالطلبی خود و رهـــــا شدن از محدودیتهـــای خانوادگـــی رو با گرفتن دوســـت دختر یا پسر برآورده کنن.

شرایط روحی: روانرنجوری به وجود اومده بوسیله مشکلات زندگی قبلی، یا اضطراب و احسـاس تنهایی در زندگی جدید، بعضی رو وا میداره که واسه به دست آوردن آرامش خود به طرف رابطه با جنس مخالف کشیده شن؛ رابطه های که ثابت شده در مراحل اول دوستی، به راستی منبعی شادیآور و تسکیندهندهه.

فشار گروه همسال: نوجوون و جوون، از دوستان همسال خود بسیار اثر قبول میکنه. از این رو اگه در دانشگاه و کلاس و یا در جمع دوستان خوابگاهی، چند نفری اون رو تشویق به ایجاد رابطه با جنس مخالف کنن و مخصوصا اگه با توجیهات روشنفکرنمایی و تجددمآبی، نداشتن این نوع دوستیها رو نشونه عقبماندگی و تحجّر بدونن، جوون تازهوارد نمی تونه در برابر اصرارها و ریشخندهای اونا تاب بیاره.

آمادگیهای قبلی: با اینکه گفتیم بیشتر سال اولیه ها در گذشته نزدیک، دانشآموزان تلاشگری بودهاند که با مراقبت والدین خود، فقط درس میخواندهاند و جز شرکت در کلاسه های جورواجور رسمی و غیررسمی، سرگرمی دیگری نداشتهاند، اما متأسفانه بعضی از دانشجویان بزرگتر و درگیر رابطه با جنس مخالف، گزارش دادهاند که حدود ۴۰درصد اونا از دوران دبیرستان و حتی دوران راهنمایی دوستی با جنس مخالف رو شروع کردهاند و به این کار آگاهی کامل دارن! اینا آزمندتر از بقیه، مثل مصرفکنندگان مواد مخدر، نا آرومی و نیاز برانگیخته شده خود رو با دوست گرفتنهای زیاد، آنهم تو یه زمان! رفع میکنن.

خواص عشق واسه بدن

۱۰حقیقت علمی در مورد عشق

خبرهای داغ روز سپیده دانایی عشق

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *