عشق واقعی در سنین نوجوانی

در همه فرهنگ ها کم و بیش عشق نوجوانان رد می شه. معلمان، روان شناسا و پدر و مادر ها این عشق ها رو جدی نمی گیرند و کمتر در موردش صحبت می کنن.

در همه جای دنیا تحقیقات روانشناسی روی عشق نوجوانان خیلی کم انجام شده. گویی نوجوانان دهانشون بوی شیر می دهد و اونا رو با عشق و عاشقی چیکار! پدر و مادرها دلشون نمی خواهد فرزندشون به این زودی ها وارد دنیای بزرگ ترها و رابطه با جنس مخالف شه.

اونا معمولا معشوق فرزندشون رو در شأن اون نمی بینن و تاییدش نمی کنن. اگه هم متوجه احساس عاشقانه فرزندشون بشن، تلاش می کنن اون رو قبول نکنن یا جلوی هرگونه رابطه ای رو بگیرن اما این رد و زور خطرناکه و شوق و میل نوجوون رو به معشوق بیشتر می کنه.

از طرف دیگه، عشق واسه نوجوانان خطرهای زیادی داره. اونا هنوز با واقعیت های انسانی آشنا نشده ان. خیلی زود با یه نگاه عاشق می شن و ساعت ها در مورد اون خیالپردازی های عاشقانه می کنن. عشق نوجوانان معمولا با اضطراب، افسردگی، افت تحصیلی و بعضی وقتا اعتیاد و مصرف مواد همراه س.

اونا هنوز پختگی لازم واسه حل بحران های ارتباطی رو ندارن. آسیب پذیری دخترها در این مورد بیشتره. یه رابطه عاشقانه ناجور در نوجوونی می تونه «تغییر شخصیت» ایجاد و راه زندگی رو به کلی عوض کنه.

به دلیل تغییرهایی که در روش زندگی پیش آمده، امروزه نوجوانان بیشتر از گذشته با هم در رابطه قرار می گیرند و احتمال عاشق شدن اونا بیشتر شده. پدر و مادرها باید این قاطعیت رو داشته باشن که از عضویت بچه نوجوانشان در شبکه های دوستیابی جلوگیری کنن.

این مطلب را هم بخوانید :
عکسی که بازیکن رئال را به دردسر انداخت!

البته امیدوارم درباره این جمله بدفهمی نشه. «قاطعیت» اصلا به معنی «زور تحکم آمیز» و «خشونت» نیس.

برخورد همدلانه و سنجیده پدر و مادرها در عین قاطعیت می تونه بسیار کارگشا باشه.

البته بعضی وقتا با اینحال نظارت ها، نوجوانان عاشق می شن. اینجاس که باید احساسات اونا رو جدی بگیریم و با اونا وارد گفت وگو شیم.

نکته مهم : برای دانلود متن کامل فایل پایان نامه ها به سایت sabzfile.com مراجعه نمایید

عبارت هایی مثل «این آدم به درد تو نمی خورد»، «شأن تو بالاتر از اینه»، «سطح خونواده اونا پایینه»، «بهتر از اینا در انتظار توه» نه فقط مشکلی رو حل نمی کنه بلکه گسستی که بین پدر و مادر و نوجوون هست، بیشتر و اون رو روز به روز از پدر و مادرش دورتر و به جمع همسالانش نزدیک تر می کنه.

باید تمرین کنیم که با متانت و از سر همدلی با اونا در مورد همه چیز از جمله عشق صحبت و اونا رو از نتیجه های منفی عشق در زمان نوجوونی آگاه کنیم. به جای اینکه عشق رو به کلی رد و اونا رو از هرگونه رابطه ای منع کنیم، به اونا بگیم که حق هر انسانیه که عشق رو تجربه کنه اما به دلیل نتیجه های آسیب رسانی که در نوجوونی داره، بهتره اون رو کمی به تاخیر بندازیم.

با این راه و روش حتی جسورترین اونا منطقی می شن. وقت اون هستش که نوجوانان رو جدی تر بگیریم، احساس هاشون رو بیشتر به رسمیت بشناسیم و الگو های قدیمی پرورش بچه و نگاه تحکم آمیز و از بالا به پایین رو دور بریزیم.

این مطلب را هم بخوانید :
عظیم ترین چراغانی کریسمس + عکس

خواص عشق واسه بدن

۱۰حقیقت علمی در مورد عشق

تربیت بچه روانشناسی عشق هفته نامه سلامت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *