خصوصیات تاب بیاری

خصوصیات تاب بیاری

تاب بیاری پنج ویژگی مهم داره. این پنج ویژگی در زیر لیست شده­ان (ابرنهام، 2009):

  • تاب بیاری یه روند پویا و دینامیکه، نه یه وضعیت ثابت
  • تاب بیاری موقعیتیه، یعنی یه رفتار سازگارانه تو یه موقعیت ممکنه و تو یه موقعیت دیگه مخالف باشه.
  • تاب بیاری محصول رفت و امد ویژگی­های شخصیتی ذاتی با عامل­های محیطیه.
  • تاب بیاری در موقعیت­های که چندین عامل خطر هست، پیچیده­تره.
  • تاب بیاری می­تونه آموختنی باشه.

طبق­این در معنی تاب بیاری علاوه بر یه سری خصوصیات بالقوه با یه سری عوامل حمایتی خارجی مثل امکان آموزش­دهی، کسب و یادگیری مهارت­های مواظبت کننده مواجه می­شیم که این نکته از دیگر مفاهیم مطرح در روانشناسی مثبت­گرا رو به پیدا کردن روش موجود در افزایش تاب بیاری تشویق می­کنه.

در کل می­توان گفت که تاب بیاری فرایندی پویاه که در اون اثرات محیطی و شخصیتی در تعاملی دوطرفه بر یکدیگر اثر می­گذارن. تحقیق­های تاب بیاری الگوهای نظری رشد آدم رو که پیش از این به وسیله اریکسون، برونفن، پیاژه، کلبرگ، گیلیان، اسکینر، مزلو و پیرس[1] مطرح شده بود (رایت و ماسن، 1997)، مورد تأیید قرار می­بدن.

در همه این الگوهای نظری، در حالی که بر جنبه های جور واجور رشد انسانی(روانی- اجتماعی- شناختی- اخلاقی- الهی) تأکید می شه، هسته مرکزی این رویکردها رو این پیش فرض تشکیل میده که فطرتی بیولوژیک[2] واسه رشد و کمال در هر آدم هست-طبیعت خود اصلاح گری ارگانیسم انسانی- که بطور طبیعی و تحت شرایط مشخص محیطی می­تونه رو شه. همون­گونه که ماسن (2001) می­گوید: «وقتی که فاجعه از سر بگذره و نیازای ابتدایی انسانی تأمین شه، اون­بعضی وقتا تاب بیاری احتمال ظهور می­یابد.»

مهم­ترین نتیجه کاربردی برآمده از تحقیق­های تاب بیاری، اینه که می­توانیم توانمندی افراد رو ارتقا دهیم بگونه ­ای که اون­ها به احساس هویت و مفید بودن، توانایی تصمیم­گیری، هدف گذاری و باور به آینده برسن و از این راه بتونن نیازای ابتدایی انسانی خود واسه مهربانی، رابطه با بقیه، رقابت، قدرت و معنا­داری رو در شرایط طاقت فرسا به عنوان کانون توجه هر­­گونه مداخلات پیشگیرانه، آموزشی و رشد فردی بذارن (توگاد و فردریکسون[3]، 2004).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2-3-6 عوامل موثر بر تاب بیاری

تحقیق­ها به طور پایا، عواملی رو که مؤثر بر تاب بیاری هستن، رو گزارش کرده­ان؛ مثل  مراقبت حمایتی و مثبت، روابط خانوادگی، پدر و مادری کردن شایسته، ویژگی­های افراد و توانایی شناختی بالا (ماستن و بقیه،1999؛ ویمان و بقیه[4]،1999

[1] – Erikson, Bronfen, bernnr, Piaget, kollberg, Gilian, Skinner, Maslow, Piers

[2] – Biologic

[3] – Tucade & Fredricson

[4] – Viman and et al.

]]>